Eperfa dzsem készítése
Gyerekkoromban a napközi udvarán állt egy hatalmas eperfa. Minden évben alig győztük kivárni, hogy beérjenek a zamatos gyümölcsök és majszolhassuk végre. Otthon persze nem örültek a maszatos ruhánknak és annak sem, hogy miután teleettük magunkat, nem kértük a vacsorát. Eszembe sem jutott volna, hogy a fehér vagy sötét lila (fekete) gyömölcs befőzhető és akár eperfa dzsem is készülhet belőle. Olvasónk most elárulta, hogy készíthető finom dzsem a fán termő eperből.
Eperfa dzsem készítése
Klujber Károlyné Bori így írta le a dzsem receptjét és készítésének menetét.
Kb. egy hete főztem, életemben először, pedig megértem már több mint hetven évet.
Mi leráztuk ponyvára, kiválogattam, megmostam. – ez volt a legtöbb munka.
Feltettem főni, mikor puha lett botmixerrel pépesítettem. A pici zöld szárak is szépen eltüntek. Egy viszonylag sűrű pép lett belőle, rengeteg maggal.
Megpróbáltam átpaszírozni, a sűrű szitán szinte csak a leve ment át, a paradicsom paszírozón a magok is. Na itt feladtam a kísérletezést, gondoltam kap még egy utolsó esélyt.
Kilónként 10 dkg cukrot számoltam hozzá, abba belekevertem két csomag 3+1 dzsemfixet a 3 kg gyümölcshöz.
A dzsemfixes cukrot a péphez öntöttem, felforraltam, tettem bele jó sok citromlevet és már ment is az üvegekbe.
Celofánt tettem rájuk, arra pici szalicilt, majd a kupakot, fejre állítottam őket pár percre, majd miután kihültek mehettek a polcra.
Nagyon-nagyon finom, zselés lekvár lett belőle. Így utólag leszűrve a tapasztalatokat, lehet hogy kevesebb dzsemfix is elég lett volna bele, de idén ez már nem fog kiderülni.
Nagyon köszönjük a receptet Klujber Károlyné Borinak.