Alacsony szerelemvirág (Agapanthus praecox) gondozása

Az alacsony vagy afrikai szerelemvirág (Agapanthus praecox) egyre népszerűbb hazánkban is, annak ellenére, hogy nem télálló, ezért teleltetni kell. Népszerűségét nem csak a pozitív érzelmeket keltő nevének köszönheti. A kékliliomnak is nevezett szépség ernyővirágzata különösen a növényvilágban ritka kék színben kedvelt. A teleltetést leszámítva a kék szerelemvirág gondozása és szaporítása egyszerű, minimális gondoskodással sokáig a kert éke lehet.

kék szerelemvirág gondozása

Alacsony szerelemvirág származása

Az alacsony szerelemvirág (Agapanthus praecox) dél-afrikai származású, a hagymafélék családjába (Alliaceae) tartozik. Nem tévesztendő össze az égőszerelem virággal (Lychnis chalcedonica), ami a szegfűfélék családjába tartozik és rózsaszín, valamint piros színekben is elérhető.

A dél-afrikai emberek számára a szerelemvirág a szépség és a szerelem jelképévé vált, így helyet kapott a helyi mítoszokban és szokásokban.

A népi hiedelem szerint, aki szerelemvirágot kap ajándékba, örök szerelembe esik ajándékozójával. Nem csoda, hogy esküvői dekorációk gyakori eleme.

Természetes élőhelyén nő, akár a gyom. Európában inkább dézsás növényként él.

Szerelemvirág jellemzése

Ismertetőjegyei: évelő, részben örökzöld, nem fagytűrő, így í magyar időjárási viszonyokon teleltetni kell. Gumós gyöktörzséből 25-30 cm hosszú, és 2-3 centiméter széles levelek fejlődnek. A tőből előretörő levelek élénk keretet adnak a hosszú száron nyíló ernyős virágzatnak.

Virágok: kék, ibolya vagy fehér színű, tölcsér alakú virágai ernyővirágzatban nyílnak. Az ernyősvirágok hosszú száron magasodnak. A megannyi aprócska virág együtt szellős gömbformában teljesedik ki.

Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező

Magasság: 0,8 – 1,2 méter

Habitus: ék alakú levelei terebélyes bokorrá nőnek, a levelek közül magasra kiemelkedik a virágszár és tetején a mutatós virág.

Cserépben nevelhető-e: igen, sőt kifejezetten ajánlott cserépben tartani, mert nem télálló növény. Cserépben tartva egyszerűbben megoldaható a teleltetése. Földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel, télre fagymentes helyre kell rakni.

Virágzási idő: július – augusztus

Alacsony szerelemvirág gondozása

A szerelemvirág napimádó növény, ezért napos helyre tegyük. A melegebb napokon gyakrabban öntözzük, de a pangó vizet nem viseli el, gyökérrothadáshoz vezethet. Virágzáskor kifejezetten sok vizet igényel.

Augusztusig 1-2 hetente adjunk tápanyag-utánpótlást. A virágzást kálium túlsúlyos tápanyaggal segíthetjük.

Átültetése

A szerelemvirág szeret nyomorogni a cserépben. Csak akkor virágzik, ha jól belakta a cserepet. Csak ritkán ültessük át és mindig csak egy kicsit nagyobb cserépbe tegyük, egyébként csökken a virágdísz vagy el is marad a virágzás.

A virágzás elmaradásának további oka lehet a túl meleg teleltető hely vagy a nitrogéntúlsúlyos tápanyag.

Afrikai szerelemvirág teleltetése

Az első fagyok előtt kerüljön világos, 4-8 °C-on helyre. Télen csak mérsékelten öntözzük, de azért ne száradjon ki teljesen.

Január vége felé átkerülhet egy kissé melegebb, 15 fok körüli, szintén világos helyre, ahol szép lassan felkészülhet a tavaszi újraindulásra.

Tavasz kezdetével ismét növeljük az öntözés és fokozatosan a tápoldatozás mennyiségét is. Májusban, a fagyok elmúltával kikerülhet a szabadba, kertbe, erkélyre, teraszra.

Szerelemvirág szaporítása

Tőosztással átültetéskor tavasszal vagy virágzás után érdemes szaporítani. Mivel rizómás, évről-évre számíthatunk a természetes szaporulatra.

A tő szétszedésével újabb növényeink lesznek. A szétszedett növényeket ne tegyük túl nagy cserépbe, vegyük figyelembe, hogy szereti benőni a cserepet és virágot is ekkor hoz.

Magról is nevelhetjük, de ekkor több türelemre lesz szükségünk. Legalább 3-4 évet várni kell az első virágok megjelenésére.

Kártevői, betegségei

Kártevői, betegségei nem ismertek, jól ellenálló növény. A levelek sárgulása mögött többnyire tápanyaghiány áll.

Felhasználása

Csak dísznövényként használható, egyéb mediterrán növényekkel együtt nagyon jó hangulatot ad, különösen jól mutat sárga virágú dézsás növények vagy egynyáriak mellett.

A kis tölcséres virágok sokáig nyílnak, így akár vágott virágként is felhasználható a lakás díszítéséhez.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük