A csodálatos frangipáni (plumeria) gondozása, szaporítása

A frangipáni, más néven Plumeria, a trópusi kertek ékessége, amelyet egzotikus, illatos virágai és dús lombja tesz különlegessé. Ez a növény nemcsak szépségével, hanem könnyű gondozhatóságával is hódít. Ha te is szeretnél egy ilyen szépséget az otthonodba, akkor ez a bejegyzés neked szól!

sárga virágú frangipáni, plumeria

Frangipáni származása, jellemzése

A trópusi szigetvilág egyik legszebb, legismertebb virága, a frangipáni Közép- és Dél-Amerikából származik, ahol őshonos a trópusi éghajlatokon. A 16. században került át Ázsiába és más trópusi régiókba, ahol a helyi kultúrák gyorsan magukévá tették. Thaiföldön, Indiában és Hawaiin például spirituális és dekorációs célokra használható. A növény népszerűségét a csodás illata és csodálatos színvilága alapozta meg.

A frangipáni eredetileg Közép- és Dél-Amerika trópusi területeiről származik. A meténgfélék családjába tartozik, és több faja ismert. A gyarmatosításnak köszönhetően mára az egész világon ismert dísznövény.

Tudományos nevét, a Plumeriát, Charles Plumier francia botanikus szerzetesről kapta, aki a 17. században sokat kutatott ebben a térségben. A frangipáni nevet egy bizonyos Frangipani grófnak köszönheti, aki olyan parfűmöt állított elő a virágból, amelyet az akkoriban korántsem kellemes illatú bőrökből készített kesztyűk illatosítására használtak.

A frangipáni Laosz egyik állami jelképe, „szent fának” nevezik és buddhista templomokat díszítenek vele. Szicíliában a sziget fővárosa, Palermo virágaként ismert. De a gyakran templomfaként (Plumeria rubra) emlegetett növény Nicaraguában is a nemzet virága, és ezért az ország néhány bankjegyén is szerepel.

Hawaiin ültetvényeken nevelik, és virágából fonják a mindenki által ismert leit, az üdvözlő virágkoszorút. Vannak vidékek, ahol az örök élet szimbóluma, ezért csak temetésen használják.

Indiában a virágokat gyakran láthatjuk hindu szent helyek oltárain is, mivel az ájurvédában a megtsiztulást jelképezi. Eszerint az illata tisztítja a testet és a lelket. A halhatatlanság jelképe, mert a növéy képes új virágokat adni, még azután is, ha kivágják vagy gyökerestül kiszakítják a földből.

Frangipáni jellemzése

A frangepániknak sokféle faja ismert. Többségük alacsony fa, amelynek szétterülő koronája körülbelül olyan széles, mint amilyen magas. A növények jellemzően dúsan elágazó törzsűek, nagy, bőrszerű levelekkel rendelkeznek. Világoszöldtől sötétzöldig terjedő színű levelei fényesek, némelyik a harminccentiméteres hosszúságot is eléri.

A leglátványosabb része azonban kétségkívül a virága, amely nagy, illatos és változatos színű lehet: fehér, sárga, rózsaszín, vagy akár túűzpiros is. Öt virágszirma van, amelyek különleges szélkerék formában helyezkednek el. Valemelyest ráfekszenek egymásra, némelyik még kicsit fel is pöndörödik. A rendkivül illatos virágokban május és október között gyönyörködhetünk.

Számos kertészeti hibridjét nemesítették ki, némelyik kétszáz virágot is hoz egy fürtben, mások csak ötven-hatvanat. Egyik legismertebb változata a háromszínű frangipáni.

Frangipáni igényei és gondozása

A frangipáni gondozása egyszerű, ha a megfelelő körülményeket biztosítjuk számára, akkor évekig örvendhetünk szépségének. Nevelésekor a legnagyobb gond az, hogy nem télálló, így teleltetnünk kell.

Fényigény

A frangipáni imádja a napfényt, így olyan helyre ültessük vagy helyezzük, ahol legalább 6 órányi közvetlen napsütést kap.

Hőmérséklet

Melegkedvelő növény, a téli hőmérséklet ne legyen 15 Celsius-foknál alacsonyabb.

Talaj

A jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Az enyh savas vagy semleges pH-értékű föld a legmegfelelőbb számára.

Öntözés

A szárazságtűrő, de a növekedési időszakban (tavasztól őszig) rendszeres öntözést igényel. Ügyeljünk arra, hogy a talaj kiszáradjon az öntözések között, mivel a pangó víz károsíthatja a gyökereket. Télen, amikor nyugalmi állapotba kerül, csak minimális öntözést igényel.

Tápanyagok

Tavasszal és nyáron kéthetente adjunk neki foszforban gazdag tápoldatot, hogy elősegítsük a bőséges virágzást.

rózsaszín frangipáni, plumeria

Pluméria teleltetése és átültetése

Télen, amikor nyugalni állapotba kerül, csak nagyon kevés vizet igényel. Ha 20 foknál hűvösebb helyen teleltetjük, méginkább vegyük vissza az öntözést. Világos helyre tegyük, mert ha kevés fény mellett meleg helyen telel, akkor atkásodik, és hullanak a levelei.

Tavasszal érdemes nagyobb edénybe átültetni, jó vízgazdálkodású talajba.

Tavasztól őszig tarthatjuk a szabadban, ha az éjjeli hőmérséklet tartósan 12 fok feletti. A kertben napos helyre kerüljön, de fokozatosan szoktassuk a napfényhez.

Frangipáni szaporítása

A frangipánit több módon is szaporíthatjuk.

Dugványozás

A legegyszerűbb módszer a dugványozás. Ehhez tavasszal vagy nyár elején egy egészséges, 20-30 cm hosszú hajtást kell levágni, és a levágott részt be kell nedves földbe helyezni. Hagyjuk a dugványt néhány napig megszáradni, hogy a vágott rész ne rothadjon el ültetéskor. Majd helyezzük homokkal kevert laza talajba, és mérsékelten öntözzük meg. Körülbelül 4–8 hét alatt gyökeret ereszt, ha meleg, világos helyen tartjuk.

Magvetés

A frangipáni magvetése is lehetséges, de ez hosszadalmasabb folyamat, és a magról nevelt növények nem mindig öröklik a szülő növény tulajdonságait.

Frangipáni kártevői és betegségei

A frangipáni általában ellenálló növény, de néhány kártevő és betegség megtámadhatja:

  • Levélatkák : A levelek sárgulását és foltosodását okozhatják. Permetezéssel vagy rovarölő szappannal védekezhetünk ellenük.
  • Pajzstetvek : Ezek a kártevők a szárakon és leveleken szívogatják a növényt. Egy puha kefével és alkoholos oldattal eltávolíthatók.
  • Gombás fertőzések : Ha túl sok nedvesség éri a növényt, a gyökérrothadást vagy a levélfoltosodás előfordulhat. A megelőzés érdekében kerüljük a túlöntözést, és biztosítsuk a jó légáramlást.

Húsos szárai túlöntözéssel berohadnak, és a növény pusztulni kezd.

Gyógyír testre és lélekre

A frangipáni tejnedvét részint a gyógyászatban, részint a szépségiparban használják. A Karib-térségben a leveleket fekélyekre, horzsolásokra tapasztják, Vietnámban számos betegséget kezelnel különböző részeivel.

Ez a jótékony növény felfrissít, regenerál, megnyugtat. Az érett bőrre is üdítően hat, kiválóan ránctalanít. Virgából nem illóolajat, hanem szerves oldószer felhasználásával kivonatot készítenek. Antioxidáns tulajdonságai miatt testápolókban, éjszakai krémekben, gyulladáscsökkentő készítményekben és arctisztítókban találkozhatunk vele.

Megfelelő hígításban masszázs- és fürdőolajokban, samponokban, hajpakolásokban, balzsamokban, tusfürdőkben, valamint gyertya- és szappankészíthez is alkalmazhatjuk. A parfümkészítésben is igen kedvelt alapanyag.

A frangipáni tökéletes választás a trópusi hangulatot kedvelő kertészek számára. Könnyen gondozható, gyönyörű virágai pedig garantáltan a lakás középpontjává teszik. A megfelelő fény, víz és tápanyag biztosításával ez a növény éveken át örömöt okoz a tulajdonosának.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük