Örökzöld bangita (Viburnum), a sok oldalú díszcserje

Az örökzöld bangita vagy más néven ráncoslevelű bangita (Viburnum rhydophyllum) nemcsak szépségével, de szívósságával is lenyűgöző növény. Díszes levelei, illatos virágai és színes bogyói teszik az egyik legkedveltebb díszcserjévé. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatjuk ezt a csodálatos növényt, származását, gondozását, szaporítását és a lehetséges kártevőket.

Örökzöldbangita (Viburrnum)

Örökzöld bangita származása

A bangita (Viburnum) a pézsmaboglárfélék (Adoxaceae) családjának egyik nemzetsége mintegy 170 fajjal. Több hagyományos rendszertan a bodzafélék időközben megszüntetett családjába sorolta.

Az örökzöld bangita fajok többsége a Földközi-tenger térségében és Kínában őshonos, de számos hibrid és fajta született, amelyek különböző éghajlati viszonyokhoz is alkalmazkodtak. A nemzetség rendkívül változatos, így a bangiták között találunk kicsi, bokros növekedésű fajokat, valamint nagyobb, fásszárú cserjéket is.

Magyarországon legismertebb közülük a Kínából származó ráncos levelű bangita (örökzöld bangita, Viburnum rhydophyllum).

Örökzöld bangita igénye és gondozása

Az örökzöld bangita kertünk gyönyörű dísze lehet, amely kevés gondozással is hosszan tartó, egészséges növekedést biztosít. Gondozása egyszerű egyszerű, így kezdő kertészek számára is jó választás. A megfelelő napfény, jó vízelvezetésű talaj, rendszeres öntözés és alkalmi tápanyag utánpótlás elegendő ahhoz, hogy egész évben szép állapotban maradjon.

Néhány fontos tipp a sikeres termesztéshez:

  • Talaj: a bangita a jó vízelvezetésű, humuszos talajt kedveli. A talaj pH-értéke lehet enyhén savas vagy semleges.
  • Fény: a napos vagy félárnyékos helyet részesíti előnyben. A tűző napon a levelek megéghetnek, ezért az érzékenyebb fajtákat érdemes védett helyre ültetni.
  • Öntözés: vízigénye közepes. A rendszeres öntözés különösen fontos a száraz időszakokban.
  • Tápanyag: tavaszi időszakban érdemes tápoldattal vagy komposzttal táplálni a növényt.

Metszés

A bangitát általában nem kell metszeni, de egy alakító metszés évente hasznos lehet. A metszés ideális időszaka a virágzás után következik. Ilyenkor távolítsuk el az elhalt, száraz ágakat, hogy szép, rendezett formát kapjon.

Bangita szaporítása

Az örökzöld bangitát több módon szaporíthatjuk:

  • Magvetés: a magokat ősszel vethetjük el. A csírázás lassú folyamat, és akár egy évig is eltarthat.
  • Dugványozás: a dugványokat nyár elején készíthetjük. A dugványokat nedves homokba vagy tőzegbe szúrjuk, majd fóliával takarjuk.
  • Sarjról való szétválasztás: a sarjakat tavasszal vagy ősszel választhatjuk le az anyanövényről.

Kártevők és betegségek

Az örökzöld bangita általában ellenálló a kártevőkkel és betegségekkel szemben, de néha megtámadhatják a levéltetveket, amelyek a levelek elszíneződését és deformálódását okozhatják. Ezek ellen rovarölő szerekkel védekezhetünk. Takácsatkák is előfordulhatnak, különösen száraz körülmények között. A betegségek közül a gombás fertőzések (pl. lisztharmat) is érinthetik, különösen, ha a levegő túl nedves.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük