Leopárdkontyvirág (Amorphophallus konjac) és csodagumó (Sauromatum venosum): hasonlóságok és különbségek

A leopárdkontyvirág (Amorphophallus konjac) és a csodagumó (Sauromatum venosum) lenyűgöző növények, amelyek jellegzetes szaggal bíró, ugyanakkor csodálatos virágokat hoznak. Bár a leopárdkontyvirág és a csodagumó egyaránt az Araceae család tagja, ennek ellenére léteznek fontos különbségek a két növény között, amelyeket érdemes megismerni. Olvasónk is segít ebben.

leopárdkontyvirág és csodagumó

Leopárdkontyvirág vagy csodagumó?

Olvasónk, Gupcso Tamás hozott egy kis segítséget a két növény megkülönböztetéséhez.

„Egy kis segítség. Szeretném, ha kicsit világosabbá válna mi micsoda, hiszen az emberek többsége rendszeresen összekeveri a Leopárdkontyvirág (Amorphophallus konjac) és csodagumó (Sauromatum venosum) nevű növényeket.

A baloldali képen látható a leopárdkontyvirág (Amorphophallus konjac), melynek a virágzatát körülölelő buroklevél azaz spatha lila vagy bordó színű és a torzsavirágzat körülbelül egyharmad részéig ér.

Jobboldali képen látható a Csodagumó (Sauromatum venosum), melynek a virágzatát körülölelő spatha foltos, mondjuk azt „leopárdmintás” és a virágzat végéig ér, de gyakran lehajlik, összecsavarodik.

A levelükön is szembeötlő a különbség, mind alakilag, mind színileg. Baloldalon az Amorphophallus levele, jobb oldalon a Sauromatum levele. Az amorphophallus konjac levélnyele sötét, barna világos foltokkal tarkítva, míg a Sauromatum venosumé világoszöld sötétzöld foltokkal (faj függően különbözhet). A leopárdkontyvirág levelei szárnyaltak, a csodagumóé tenyeresen szeldeltek. Egyszerűen: előbbi levelei „kis fára” emlékeztetnek, utóbbi levelei tenyérre.

A képek magukért beszélnek.

Az Amorphophallusokat szokták még idehaza gumifa, gumipálma, kígyópálma néven illetni, de ezek inkább népies elnevezések, a botanikában nem szeretjük, mivel megtévesztő. Se nem fáról se nem pálmáról van szó.”

Nagyon köszönöm a tisztázást Gupcso Tamásnak!

Hasonlóságok és különbségek összefoglalva

Hasonlóságok

  • Virágzat: Mindkét növény spadix-ot (hímvirágzatot) és spathet (burkolólevél) hoz létre, amely jellegzetes, gyakran élénk színű. A spadix jellegzetes szagot áraszt, amely vonzza a rovarokat a beporzáshoz.
  • Gumó: Mindkét növény gumót fejleszt, amely tárolja a tápanyagokat. A leopárdkontyvirág gumója nagyobb, és élelmiszerként is fogyasztható.
  • Ültetési igények: Mindkét növény hasonló ültetési igényeket támaszt, árnyékos vagy részlegesen árnyékos helyet kedvelnek nedves, de nem pangó talajban.

Különbségek

  • Méret: A leopárdkontyvirág jóval nagyobb lehet, mint a csodagumó. Az előbbi magassága elérheti a 2 métert is, míg a csodagumó általában 60 cm alatti marad.
  • Virágzat: A leopárdkontyvirág virágzata általában nagyobb és feltűnőbb, mint a Csodagumóé. A éeopárdkontyvirág spadix-a akár 1 méter hosszú is lehet, míg a csodagumóé 30 cm alatti.
  • Levélzet: A kontyvirágnak egyetlen nagy, tenyér alakú levele van, míg a csodagumónak több kisebb, nyílhegy alakú levele.
  • Származás: A Amorphophallus konjac Ázsiából származik, míg a csodagumó a Földközi-tenger térségéből és Észak-Afrikából ered.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük