Kis télizöld (kis meténg) gondozása, szaporítása

A kis meténg (Vinca minor) egy közkedvelt talajtakaró évelő növény, amely gyönyörű lila vagy kék virágaival és sötétzöld leveleivel díszíti a kertet. Hazánkban is népszerű, hiszen igénytelen, gyorsan terjedő és évszaktól függetlenül dekoratív megjelenést biztosít. Ha szeretnél egy gyönyörű és tartós kerti talajtakaró növényt, akkor a télizöld meténgnek is hívott kis meténg egy jó választás lehet.

kis télizöld, kis meténg virágzásban

A kis télizöld (Vinca minor) származása és jellemzése

A kis meténg (Vinca minor) a meténgfélék (Apocynaceae) családjába tartozó növényfaj. Európában, Északnyugat-Afrikában és Délnyugat Ázsiában őshonos. Nálunk leginkább a Börzsönyben és aMátrában találkozhatunk vadon növő változataival.

Hat fajából kettő, név szerint a nagy meténg és a kis meténg dísznövényként is kedvelt. Télen, amikor kopárak a fák és a bokrok, a télizöld akkor is zöldell.

Más megnevezései: örökzöld meténg, télizöld meténg, kis télizöld.

A télizöld félcserje vagy lágy szárú növény. Kúszó hatása még egy méterre sem emelkedik a földtől. Valóságos szőnyeget alkot. Szára gyakran érinti a talajt, ilyenkor legyökerezik.

Levelei epikszis alakúak, vastagok, bárneműek, fényeszöldek, párosával állnak a száron, és télen is a növényen maradnak. Magányosan nyíló virágai liláskék színűek, a szirmok nem szimetrikusak, emiatt alakjk kicsit a forgóéra emlékeztet.

Egyes vidékeken úgy tartják, hogy ha az egymástól elhidegült házastársak a megfelelő keverék részeként közösen elfogyasztják, akkor újból feléled egymás iránti szerelmük.

Egy hazai népszokás ugyancsak a házassághoz kapcsolódik: a farsangkor tartott esküvő előtti héten a menyasszony és barátnői együtt kimentek az erdőbe, ott az alkalomhoz illő nótákat énekeltek, és télizöldet szedtek. Ezzel díszítették fel a meghívottak öltözékét és a lagzi helyszínét.

A kis meténg igénye és gondozása

Az örökzöld meténg rendkívül ellenálló és igénytelen növény, amely szinte bármilyen kerti környezetben megél.

  • Fényigény: féligárnyékos vagy árnyékos helyeket kedveli, de teljes napsütésben is jól fejlődik.
  • Talaj: jól alkalmazkodik a különböző talajviszonyokhoz, de a legjobban a lélegző, humuszban gazdag, kissé nedves talajban nõ.
  • Öntözés: meglehetősen szárazságtűrő, de rendszeres öntözéssel dúsabb növekedést és szebb virágzást biztosíthatunk.
  • Tápanyag: tavaszi időszakban érdemes egy kevés komposzttal vagy szerves trágyával segíteni a fejlődését.
  • Metszés: ha a növény túlburjánzódik, akkor vágjuk vissza, hogy megőrizze esztétikus formáját.
  • Teleltetés: a kis télizöld meténg fagyálló, de az első tél után érdemes védeni a gyökereit mulcsozással.

A kis télizöld meténg szaporítása

A kis meténget egyszerűen szaporíthatjuk több módszerrel is:

  • Hajtások leválasztásával: a kifejlődött hálózatos gyökerű hajtásokat óvatosan szedjük fel és ültessük át az új helyre.
  • Bujtással: a hajtásokat a földre hajtva rögzíthetjük, ahol idővel gyökeret eresztenek, majd leválaszthatók az anyanövényről.
  • Tőosztással: kora tavasszal vagy ősszel az idősebb tőcsomókat kiásva szétoszthatjuk kisebb darabokra és átültethetjük.

Kártevők és betegségek

A kis télizöld meténg meglehetősen ellenálló a betegségekkel szemben, de időnként előfordulhatnak levéltetvek vagy gombás fertőzések. A megfelelő szellőzés és a túlzott öntözés kerülése segítheti elkerülni ezeket a problémákat.

A levéltetvek ellen permetezéssel, a lisztharmat ellen gombaölő szerrel lehet védekezni. A gombás betegségek megelőzésére fontos a növények megfelelő öntözése és a levegő áramlásának biztosítása.

Felhasználási lehetőségek

Virágai díszítik a kertet, és vonzzák a méheket és a pillangókat.

A kis meténg kiválóan alkalmas:

  • Talajtakaró növényként fák alatt és árnyékos területeken.
  • Lejtők megerősítésére, megakadályozva az eróziót.
  • Dísznövényként parkokban, sétányok mentén.

A télizöld fontos gyógynövény is, melynek szárított leveles hajtása több mint harminc alkaloidot tartalmaz. Számos bajra jó. Hazsnálják sebgyógyításra, de vérnyomáscsökkentő is. A gyógyszeripar számos, az agyi zavarokat csökkentő orvosságot gyárt belőle.

A kis télizöld meténgből izolálta először Szántay Csaba magyar vegyész 1975-ben a vinpocetin nevű vegyületet, amely a később közmondásossá vált agyértágító Cavinton alapanyaga.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük