Diólevél: a természet ajándéka a gyógyuláshoz

A diófa nem csak finom dióterméséről, sokoldalúan felhasználható féjáról, de gyógyhatású leveleiről is ismert. A természetes gyógyászatban a diófalevél hosszú ideje ismert és kedvelt alapanyag, mely számos jótékony hatással bír. A diófa (Juglans regia) levelei tele vannak olyan vegyületekkel, amelyek különféle egészségügyi problémákra nyújthatnak megoldást. Ebben a blogbejegyzésben megismerhetjük a diólevél gyógyhatásait, és tippeket adunk a felhasználásához.

diólevél

A diólevél hatóanyagai és gyógyhatásai

A diólevél cserzőanyagokban, juglonban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Ezeknek köszönhetően a diólevélnek számos gyógyhatása van:

  • Emésztési panaszokra: a diólevél tea segíti az emésztést, enyhíti a gyomor- és bélhurutot, a hasmenést és a puffadást.
  • Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatás: kivonata erős gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, melyeket külső és belső használatra is alkalmazhatunk. Segíthet különféle bőrbetegségek, mint például ekcéma, pikkelysömör, akné kezelésében.
  • Bőrgyógyászati problémákra: a diólevélből készült borogatás hatékony ekcéma, fekély, korpás fejbőr és pattanások ellen. Gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatása révén segíti a sebgyógyulást.
  • Paraziták ellen: hatékony a bélférgek és más paraziták ellen.
  • Immunerősítő: erősíti az immunrendszert, és segít megelőzni a fertőzéseket.
  • Vércukorszint szabályozásra: fogyasztása segíthet a vércukorszint szabályozásában, ami különösen hasznos lehet cukorbetegek számára.
  • Egyéb: teáját használják még magas vérnyomás, cukorbetegség, ízületi gyulladás és reuma ellen is.

A diólevél használata

A diólevélből teát, főzetet vagy borogatást készíthetünk és főzetét kenőcsökhöz adhatjuk.

Tea: 1-2 evőkanál szárított diólevelet forrázzunk le 250 ml vízzel, majd 10-15 percig hagyjuk állni. Szűrés után naponta 1-2 csészét fogyaszthatunk belőle.

Főzet: 50 gramm friss vagy szárított diólevelet főzzünk le 1 liter vízben 15 percig. Hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet borogatásra, ülőfürdőhöz vagy kompresszusokhoz használhatjuk.

Borogatás: Friss vagy szárított diólevelet áztassunk be vízbe, majd tegyük a panaszra 10-15 percre.

Kenőcsök és krémek: A diófalevélből készült kivonatot hozzáadhatjuk házilag készített kenőcsökhöz és krémekhez. Ezek a termékek segíthetnek a bőrgyulladások, sebek, valamint az akné kezelésében.

Tinktúra: A diófalevél tinktúra koncentrált formában tartalmazza a levél jótékony hatóanyagait. Egy üvegbe helyezzünk friss vagy szárított diófaleveleket, majd öntsük fel alkohollal (vodka vagy tiszta alkohol), és hagyjuk állni két-három hétig, naponta felrázva. Szűrés után naponta néhány cseppet fogyasszunk belőle vízben oldva.

Tippek a diófalevél felhasználásához

  • A diólevelet július közepétől augusztus közepéig kell gyűjteni, amikor még zöldek.
  • A leveleket árnyékban szárítsuk meg.
  • A szárított diólevelet légmentesen záródó dobozban tároljuk.
  • A diólevél teát ízesíthetjük mézzel, citrommal vagy fahéjjal.

A leveleket a levélgerinccel együtt kell szedni július második és augusztus első fele között.

Fontos figyelmeztetés: A diólevél tea fogyasztása nem ajánlott terhes és szoptató nőknek, 12 év alatti gyerekeknek, valamint pajzsmirigyproblémákkal küzdőknek. A diólevél használata előtt konzultáljunk orvossal, gyógyszerésszel.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük