A titokzatos fák – videó

A természet erőteljes óriásait, a fákat emberemlékzet óta tiszteljük és használjuk. Egyes példányok több ezer éves kort is megérhetnek, és eközben akár 115 méteres magasra is megnőnek. A titokzatos fák videóból még többet meg tudhatsz a fák életéről.

két nyárfa

A fák dicsérete

Bolygónk legöregebb növényi lakói a fák. Fontos részei a természeti környezetnek, nélkülözhetetlen szerepet töltenek be az életben. Megtisztítják és megszűrik a levegőt, otthont adnak több millió állat- és növényfajnak, tűzőnap ellen is remekül védenek. Oxigén termelésével, a szén-dioxid csökkentésével, a talajhőmérséklet mérséklésével és terméseikkel szolgálják az embert. A fák anyaga fontos nyersanyag, építőanyag.

A fák erőteljes óriások, amik ágaikkal szinte az égig érnek. Egy titkos világba kalauzolnak el minket, egy eredeti és misztikus világba. A fák közelében nyugalom, alázat és tisztelet uralkodik. A fák bolygónk legősibb teremtményei közé tartoznak. Megmutatják nekünk az élet pompázatos sokszínűségét. A fák inspirálnak és bámulatba ejtenek.

Egy kis fa megmutatja az utat a világba. Talán az ezer éves kort is megéri, mint az ausztriai Bad Blumauban található tölgyfa. Mi mindent élhetett meg ez az óriás az elmúlt évszázadok alatt?

A fák a kezdetek óta kultikus helynek számítottak.

Minél nagyobbra nőttek, annál nagyobb tiszteletben tartották, tanácskoztak alatta. A fák alatt házasodtak és ültek törvényt is. Csak elképzelni tudjuk, mennyi mindent élt meg a fa ezer év alatt, olyan hosszú idő alatt, amíg 40 generáció élte le az életét. Stájerország Ausztria legerdősebb tartománya, több száz éves faóriásoknak ad otthont.

A hosszú tél után a természet örül a tavasz elérkezésének. Különleges időszak ez, amikor nemcsak a fa kel új életre, hanem a fák élővilága is. Legyen szó a fürstenfeldi régi kőrisfáról vagy a grazi városi park fáiról.

A Pöllauertal Nemzeti Parkban is beköszöntött a tavasz. A vadkörtefák is magukra öltötték pompás virágöltözéküket. Tavasszal kezdetét veszi az erdősítés. A fák az ökoszisztémánk része, a fákon több ezer állatfaj él. Egy hársfán évi 50 ezer hernyó fejlődhet ki.

A Bad Blumauban található híres tölgyfa feltehetően Európa legrégebbi tölgyfája. A becslések szerint már ezer éves, levelei azonban még mindig zölden pompáznak, törzse erős és alig hihető, hogy ez az idős óriás a kihalás szélén áll. – hallhatjuk a titokzatok fákról szól videóban.

A titokzatos fák – videó

https://youtu.be/f-_weCHUZT8

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük