Szamóca nevelése erkélyen: friss finomság otthonunkban

A szamóca (Fragaria x ananassa) vagy más néven eper balkonládában, cserépben is megél, így azon kevés gyümölcs közé tartozik, amit balkonon is termeszthetünk. Nemcsak finom, de rendkívül dekoratív gyümölcs is, amely tökéletesen alkalmas erkélykerti termesztésre. Friss ízével és élénk színeivel feldobja a teraszt, miközben vitamindús nassolnivalót biztosít a nyári hónapokban. Máris mutatom milyen egyszerű a szamóca nevelése erkélyen.

Szamóca nevelése erkélyen

Szamóca származása és jellemzése

Származása: a szamóca (Fragaria-fajok) Európából és Amerikából származik, a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik.

Ismertetőjegyei: évelőnövény, talaj feletti indákat képez, virágai fehérek vagy rózsaszínűek, májustól szeptemberig virágzik, termései zamatosak és pirosak

Virágok: fehérek vagy rózsaszínűek,

Virágzási idő: májustól szeptemberig virágzik, júniustól októberig szüretelhető

Fogyaszthatóság, mérgezőség: érett, piros termései fogyasztahtóak, ízletesek, nem mérgező

Magasság: 20 – 30 cm

Habitus: bokros, lecsüngő indákkal és termésekkel

Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel,

Fajok/fajták: dézsában termesztéshez a kisebb termésű fajok és a nagyobb termésű kerti fajták is ajánlhatók. Egyes fajták hajtásai és indái hosszabbak, ez a csüngő szamoca, ami ámpolnában is nevelhető. Kúszó szamóca esetén a támasztékra és az indák rögzítésére lehet szükség.

szamóca cserépben az erkélyen

Erkélyen nevelt szamóca igénye és gondozása

Az eper erkélyen történő nevelése nem bonyolult, de néhány dologra oda kell figyelni a siker érdekében:

Válasszunk megfelelő fajtát

  • Csüngő fajták: Ezek a fajták ideálisak erkélyre, mivel kompakt méretűek és hosszú, lecsüngő indákkal rendelkeznek, amelyeket kaspóba vagy függőkosárba ültethetünk. Népszerű csüngő fajták közé tartozik az Albion, a Seascape és a Elsanta.
  • Kisbogyós fajták: Ezek a fajták kisebb gyümölcsöket hoznak, de bővebb termést adnak. Népszerű kisbogyós fajták közé tartozik a Korona, a Polka és a Tribute.

Biztosítsunk megfelelő napfényt

A szamócának legalább 6-8 óra közvetlen napfényre van szüksége naponta. Teljes napsütést igényel, némi árnyékot elvisel, de ott kevesebbet virágzik és kevesebb termést hoz. Válasszunk egy napos helyet az erkélyen, ahol a növények egész nap élvezhetik a napfényt.

Válasszunk megfelelő talajt

A szamóca savas talajt kedvel, 5,5 és 6,5 közötti pH-értékkel. Használhatunk kereskedelemben kapható szamócaföldkeveréket, vagy elkészíthetjük saját keverékünket komposztból, tőzegmohából és perlitből.

Öntözzük rendszeresen

A szamócát rendszeresen kell öntözni, különösen nyáron, amikor a talaj gyorsan kiszáradhat. A legjobb, ha reggel öntözzük a növényeket, hogy a leveleknek legyen idejük megszáradni a nap folyamán. Fontos, hogy ne öntözzük túl a növényeket, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet.

Trágyázzunk mértékkel

A szamócát a vegetációs szezon során kéthetente egyszer trágyázhatjuk vízzel hígított folyékony műtrágyával. Fontos, hogy ne trágyázzuk túl a növényeket, mert ez a gyümölcsök minőségének romlásához vezethet.

Távolítsuk el a kártevőket és a gyomokat

A szamócát számos kártevő és gyom fenyegeti. Rendszeresen ellenőrizzük a növényeket kártevőkre és gyomokra, és szükség esetén kezeljük őket.

Cserépben nevelt eper teleltetése

Ősszel távolítsuk el a sárga leveleket. Takarással a szabadban teleltethető.

Szamóca ültetése

Júliustól szeptemberig vagy tavassszal ültethetjük egyesével cserépbe, vagy balkonládába, nagyobb edénybe, szabadföldbe kb. 30 cm tőtávolságra.

Eperszüret

A szamóca gyümölcse akkor érett, ha piros és puha. Az érett a gyümölcsöket csészelevéllel (kocsánnyal) együtt szedjük le.

Szamóca felhasználása

Dísznövényként is igen mutatós, de piros, érett gyümölcse igen zamatos. Étkezés előtt ajánlatos lemosni az eper szemeket.

Tippek a szamóca erkélyen való neveléséhez

  • Használjunk függőkosarakat vagy kaspókat a szamóca termesztésére, hogy helyet takarítsunk meg az erkélyen.
  • Mulcsozzuk a talajt szalmától, fenyőkéregtől vagy komposzttól, hogy megőrizzük a nedvességet és elnyomjuk a gyomokat.
  • Ültessünk társnövényeket a szamóca mellé, mint a bazsalikom, a petrezselyem vagy a fokhagyma, amelyek távol tartják a kártevőket és javítják a talaj minőségét.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük