Így lesz sikeres a fűvetés ősszel

A kertfüvesítés bármennyire egyszerűnek tűnik is, áldozatokkal jár. Megfelelő eszközök, minőségi alapanyagok, rendszeres öntözés és gondozás, valamint kitartás nélkül nem lehet zöld éke a kertünknek. Az őszi fűvetés előnye, hogy jövő tavasszal már csodálatos gyepszőnyeg-minőségű fűnek örülhetünk. Mondom is, mit kell tenned a siker érdekében!

őszi fűvetés

Mikor vessük a füvet?

Nyár végére a kerti fűtakaró a forróságnak és a sok fénynek köszönhetően elfárad. Gyakran kiég, itt-ott foltos lesz. Az őszi időszak pont megfelelő, hogy életet leheljük bele.

Füvet tavasszal és ősszel egyaránt vethetünk, a nyár és a tél azonban nem alkalmas a füvesítésre. A fű csak jól előkészített, gyomoktól és kártevőktől mentes, tápdús talajban fog szépen kikelni.

Az őszi fűvetés előnye:

  • az ősszel vetett fű tavaszra már kellően megerősödött, így tavasszal már gyomirtózható, ezzel ellentétben a tavaszi vetést csak ősszel szabad gyomirtóval kezelni, így elszaporodhatnak a gyomok,
  • a melegigényes gyomok fejlődése visszaesik a hűvösebb idő beköszöntével,
  • az őszi vetés előtt van időd jól felkészíteni a talajt a vetésre.

Az őszi időszakban a friss fűvetés és az utánvetés azért lesz sikeres, mert az időjárás már nem kedvez a kártevőknek, valamint a gyom is kevésbé burjánzik a növekvő fűszárak között, mint a meleg hónapokban.

Őszi vetésre az augusztus utolsó hetétől szeptember végéig tartó időszak a legalkalmasabb. A mérsékelt nappali hőmérséklet, a még meleg talaj, a csapadékosabb időszak kedvez a magok csírázásának. Az őszi vetés a legjobb a zöldítéshez, egyetlen veszélyforrás a lehulló lomblevélzet. A füvön hagyott levelek könnyen „megfullaszthatják” a friss fűszálakat, ezért az őszi vetésnél gondoskodnod kell a levelek rendszeres, akár napi többszöri eltakarításáról is.

Így lesz tökéletes az őszi fűvetés

Fűmag kiválasztása

Ha az őszi vetés mellett tesszük le a voksunkat, akkor érdemes már júniusban elkezdeni a felkészülést. A hely és az igénybevétel ismeretében válasszuk ki a fűmagot. Ügyeljünk arra, hogy olyan fűmagot válasszunk, amelyik illeszkedik a hazai klíámához, a telek adottságaihoz és céljainkhoz. Van olyan fajta, amely kifejezetten jól bírja a téli hideget, de olyan is, amit az árnyékos hely, a kevés napfény sem állít meg a fejlődésben. 35-50 gramm magot számoljunk négyzetméterenként, de érdemes betartani a gyártó előírásait.

Talaj előkészítése az őszi fűvetés sikeréhez

A fű is csak termőföldben lesz igazán szép, 15-20 cm mélységű réteggel számoljunk. Ha anyagi keretünk megengedi, a termőföld alá vakondhálót is lerakhatunk, bár az sem nyújt teljes védelmet a kis földtúrók ellen.

Ha nem hozatunk friss földet, akkor különösen fontos a talaj megfelelő állapota. Érdemes fellazítani, eltávolítani a erületről a köveket, a gyomokat. Jó ötlet komposztot is forgatni a földbe, hogy tápanyagokban gazdaggá váljon, hisz nyár végére a legjobb minőségű talaj is kimerül.

Magok elszórása

Vetés közben nagyon fontos figyelni arra, hogy egyenletesen oszlassuk el a talajban a magokat. Ellenkező esetben a pázsit foltos lesz, és nem adja azt az egységes zöld képet, amire vágyunk. Használhatunk vetőgépet is. 100 négyzetméteres területre 3-4 kiló fűmag kell a dús gyephez.

Öntözés

A magok elszórása után nagyon fontos az alapos beöntözés, mert a magok kikeléséhez vízre van szükség. A friss füvesítést az első hetekben folyamatosan locsolni kell, a talaj nem maradhat szárazon alatta. A csepegtető öntözés különösen hasznos lehet, ha szeretnénk elkerülni, hogy a víz a talaj egy alacsonyabb pontján összegyűljön. Ez ugyanis a friss fűszálak rodhadását is eredményezheti.

Egyébként is csak akkor remélhetünk szép gyepet, ha gondoskodni tudunk a rendszeres öntözésről és a felesleges víz elvezetéséről.

Jó megoldás az automataöntöző rendszer kiépítése. Ezt is érdemes szakemberre bízni, aki a többi növény vízigényének ismeretében a megfelelő helyekre telepíti a csőrendszert.

Rendszeres nyírás

Ha a fűszálak elérték a 7-10 centiméteres magasságot, akkor eljött a fűnyírás ideje. Az az ideáls, ha a hosszúkat 5 és 7 centiméter között tartjuk, ez ugyanis serkenti a gyökérzet fejlődését, és segíti a sűrűbb pázsit kialakulását.

Műtrágyázás

Az őszi vetés után érdemes a területre jó minőségű műtrágyát kijuttatni. Ez egyrészt támogatja a övekedést, másrészt pedig a gyeptakaró télállóságát is fokozza.

A szép gyep minidig is sok munkával járt, de ez a befektetés meghozza gyümölcsét: jövőre ismét dús pázsitban gyönyörködhetünk.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük