Ha unja már a család a megszokott savanyúságokat, akkor jól jön egy kevésbé ismert recept. A hagymás svéd uborkasaláta frissen is nagyon finom, de kitűnő téli svanyúság is lehet belőle. Ha már unalmas a savanyú vagy csemege uborka, valamint a télire eltett kovászos uborka és mindemellett imádjátok a hagymát, akkor nyert ügyetek van. A svéd uborka egyszerű és gyors recept alapján készül. Máris mutatom, hogy lesz a szeletelt uborka és a vöröshagyma párosából kitűnő saláta, vagy savanyúság a téli hónapokra.
Az uborka szezonban érdemes gondolni a téli napokra is. A vegyes savanyúságok egyik összetevője is az uborka. Jó megoldás lehet a vödrös csemege uborka vagy a dobálós savanyúság is. A svéd uborka a hagyomáynos magyar savanyúságoknak méltó ellenfele.
Svéd uborka hagymával télire
Hozzávalói – 8 üveg savanyúsághoz
- 4 kg szeletelt uborka,
- 1 kg vékonyra szeletelt hagyma,
- 1 dl só,
- 8 dl cukor,
- 4 dl 10%-os ecet,
- 6 dl víz,
- 25 g mustármag, (ízlés szerint lehet kevesebb vagy el is maradhat),
- ízlés szerint babérlevél,
- 1 mokkáskanál nátrium-benzoát,
- 1 mokkáskanál borkén (ettől marad szép zöld színe a színe).
Házi svéd uborka elkészítése
- alaposan megtisztítjuk az üvegeket és a tetőket,
- az uborkát alaposan megtisztítjuk és legyaluljuk,
- a hagymát megtisztítjuk és vékony szeletekre vágjuk,
- egy nagy edénybe beletesszük az uborkát és hagymát,
- rárakjuk a fűszereket,
- az ecetet és a vizet összekeverjük,
- a levet ráöntjük az uborkára,
- alaposan összekeverjük, hogy mindenhol átjárják a fűszerek,
- üvegekbe rakjuk,
- lezárjuk az üvegeket és mehetnek a kamrába.
Tipp: Ha még pikánsabbra szeretnénk, fokhagymát is tehetünk bele.
Friss svéd uborkasaláta
A friss svéd uborkasaláta pont olyan aranyokkal készül, mit a télire eltett savanyúság. A kettő közötti különbség csupán annyi, hogy a friss salátaba nem teszünk tartósítószereket. Nem kerül bele sem nátrium-benzoát, sem borkén. Szintén kihagyjuk belőle a babérlevelet és a mustármagot.
A svéd uborkasalátát érdemes egy-két órával az étkezés előtt elkészíteni és a hűtőbe rakni, mert jól lehűtve a legfinomabb és így az ízeknek is van idejük jól összeérni.
Nagyon köszönjük a receptet Fritz Házi Veronikának!
További savanyúságok uborkából télire
A kovászos uborka íz nálam egyértelműen a nyárhoz kapcsolódik. Imádom a kovászos uborka levest is. Eddig eszembe jutott, hogy azt is eltegyek a hidegebb napokra. Hisz azokra ott van az eltett svéd uborka, a csemege uborka vödrösen vagy épp a dobálós savanyúság. Az idén viszont lehet, hogy teszek egy próbát és kitapasztalom, hogy valóban olyan jó ötlet-e a kovászos uborka eltevése télire.
Kovászos uborka eltevése télire
A házi vödrös uborka vagy hordós csemegeuborka hatalmas találmány. Az egyszerű receptű, hidegen készülő és nagyon finom dobálós savanyúság pár nap alatt elkészül. Igaz gyorsan fogy, de mivel nagy vödörrel készül egyszerre, sokáig tart. Ráadásul, ha fogyóban van, egyszerűen újra feltölthetjük és folyamatosan lehet ropogós csemegeuborkánk.
Az utóbbi években igen kedvelt lett a házi dobálós savanyúság. Találkozhatsz még vele vegyes, vödrös vagy hordós savanyúság néven. Van amikor vecsési savanyúságként emlegetik, míg máskor erdélyi eredetűenk mondják. A nagyi féle „mindentbele” télire savanyúsághoz sok féle zöldség és egy jó felöntő lé kell és gyakorlatilag már fogyasztható is.