A füge (Ficus carica) azon kevés mediterrán növény közé tartozik, amelyek a klímaváltozás miatt a mi keményebb teleinket is átvészelik és nálunk is képesek beérlelni gyümölcseiket. A füge gondozása igazán nem bonyolult. Jótékony hatásai és finom íze miatt érdemes beszerezni legalább egy fügefát. Gondozásán túl gyümölcsének felhasználására is hoztam pár ötletet.
Füge (Ficus carica) származása
A füge (Ficus carica) eredeti hazája Délnyugat-Ázsia, Szíria, Izrael, de ősrégi idők óta termelik Észak-Afrikában és Dél-Európában is.
Több vallásban kultikus növénynek számít. Már a Bibliában is olvashatunk róla, az Ószövetség a gabona, az olajbogyó és a szőlő mellett az „ígéret földjének” legfőbb kincsei közé sorolja. Már az ókori birodalmakban is feldolgozták, egyes országokban szentként tisztelték, mint a szerelem és a termékenység szimbólumát.
A római történelem is említést tesz róla: Róma későbbi alapítói, Romulus és Remus gyermekként egy fügefa árnyékában szopták a farkasanya tejét. A kis helyen elférő, tápláló és nem romló szárított füge a római katonák fontos tápláléka volt.
Magyarországra a 14. században jutott el. Azóta hazánkban is elterjedt növényfaj, hiszen kedveli hazánk forró nyarú éghajlatát.
Az eperfa félék családjába (Moraceae) tartozik, de közeli rokona a fikusznak és a gumifának is.
Füge jellemzése
Fogyaszthatóság, mérgezőség: a hazánk beérő fajták megtermékenyítés nélkül, mag nélküli gyümölcsöket érlelnek, az érett gyümölcsök zamatosak, nyersen vagy feldolgozva fogyaszthatók
Magasság: 1 – 2,5 m. A földközi-tengeri országokban elérheti a 10 – 12 m magasságot is.
Habitus: bokorszerű vagy alacsony törzsű fa széles, szétterülő, laza koronával, nagy, taréjos, bőrnemű levelei vannak. A fatörzs sima kérge hamuszürke színű, tejnedvben gazdag. Nagy levelei a széleken fogazottak, és 3-5 karéjosak.
Cserépben nevelhető-e: igen, kerti vagy balkonnövény, dézsában nevelve célszerű teleltetni
Virágzási idő: májustól szeptemberig
Termése: Ehető, húsos termése a füge. Ez nem egyszerű termés, hanem apró termések sokaságából álló, a befelé fordult, elhúsosodott virágzati tengelyt is magában foglaló terméságazat. A fügefa gyümölcse szénhidrátokban gazdag, kitűnő tápanyagforrás, amelyet a Szahara vidékén már 10 000 éve felismertek és nagyra értékeltek.
Füge igényei, gondozása és teleltetése
Hely: napos, meleg, szélvédett
A fügét más napimádó növényekkel leanderrel, rozmaringgal és levendulával ültetve egy csoportba csodás mediterrán kertet alakíthatunk ki. Szépen mutat fehér falak előtt.
Öntözés: vízigényes
Virágok: jellegtelen, diónyi bimbóhoz hasonló serleg virágzat, amiből kedvező körülmények között tavasszal vagy nyár végén fejlődnek ki a gyümölcsök
Ültetés: ősszel vagy tavasszal meleg, napsütötte, szélvédett helyre, pl. délre néző falak elé célszerű ültetni
Ápolás: nyáron rendszeresen öntözzük, augusztusig hetente tápoldatozzuk, ősszel vissza is metszhetjük. Kártevője és betegsége nincs, tehát rendszeres növényvédelemre nem szorul.
Füge teleltetése
A kertben takarással védhetjük, 15 °C-nál nagyobb hidegben ágai a földig lefagynak, de tavasszal újra kihajtanak, elpusztíthatatlanok. Lefagyás után azonban csak három év múlva terem újra.
A dézsás növényeket világos, 2-8 fokos helyen célszerű tartani, de szükség esetén sötétben is megmarad. Az enyhe fagyokat dézsában is károsodás nélkül elviseli, így általában november végéig kint maradhat és áprilisban már kitehetjük a szabadba.
Betegségek, kártevők
Több netegsége is ismert, amelyek szerencsére még nem jelentek meg Magyarországon. Legrégebbi ezek közül a füge mozaik vírus. A betegség hatására a leveleken jól látható sárga gyűrű alakú, úgynevezett mozaik foltok alakulnak ki. Súlyos esetben akár teljes levélhullást eredményezhet.
Füge szaporítása
A füge legegyszerűbben fejdugványozással (hajtáscsúcsok ledugásával) tavasszal vagy nyáron szaporítható.
Füge jótékonyhatásai, vitamintartalma
A júliusban, majd ősszel beérő zamatos, 5-8 cm átmérőjű, zöld, barnás vagy lila, belül pirosas gyümölcsök nyersen vagy feldolgozva fogyaszthatók. Nagyon gazdag béta-karotinban, A-,C-,E-, és K-vitaminban, kalciumban és más ásványi anyagokban.
Rákellenes, vírusölő, vérnyomás szabályozó, koleszterin csökkentő, hasmenést okozó, memóriaserkentő, bőrszépítő, kitűnő kalcium forrás, segít leküzdeni a depressziót, rostban gazdag és kalóriaszegény, így fogyókúrákban is használható.
Ismert hashajtó hatása. A termésben és a fiatal levelekben található bioaktív anyagok emésztést elősegítő, lágyító, nyugtató, gyulladásgátló, méregtelenítő és köptető hatásúak. A levelek a trigliceridekre gyakorolt hatásuk következtében hatékonyak a cukorbetegség kezelésében.
A fügét és a belőle előállított készítményeket általában renyhe bélműködés és emésztési zavarok esetén ajánlják. Légúti panaszok esetén hatásos köptetőszer. A rügyeket glicerinbe áztatják, és az így nyert kivonatot gyomorhurut kezelésére használják. Hagyományosan a füge tejnedvét (latex) külsőleg kisebb fájdalmak enyhítésére használják. A gyümölcs enyhíti a szájüregben lévő afták okozta kellemetlen érzést, és csillapítja a köhögést.
A fügének nem ismert mérgező hatása, de fogyasztásakor figyelemmel kell lenni hashajtó hatására. A füge egyes hatóanyagai a sportolóknál a gyorsaságot fejlesztik.
A friss füge rengetem káliumot tartalmaz, ami segíti a megfelelő izom- és szívműködést, és hozzájárul a vérnyomás normalizálásához. Erősíti a csontokat és az immunrendszert, így gyerekeknek,kismamáknak ajánlott a rendszeres fogyasztása. Szépíti a bőrt, segít a ráncok és a pattanások eltüntetésében is.
Füge felhasználása
Aszalt változatában régóta kapható nálunk is, azonban a hazánkban beérő fajta aszalásra nem alkalmas.
Az aszalt füge hosszan eláll, gyümölcskenyerek, muffinok, pogácsák tésztájába dolgozva, vagy édes rágcsálnivalónak, esetleg a reggeli müzlibe keverve remekül érvényesül az íze.
A friss füge édes, zamatos, de nagyon sérülékeny, és legfeljesbb egy-két napig tárolható a hűtő leghidegebb részén. Az éretlen gyümölcs íze keserű, és leszedve már nem érik tovább. Egyesek szerint zölden akár mérgező is lehet.
Mielőtt felhasználnák a friss fügét, öblítsük le. Héjastól ehető, de meghámozni sem szentségtörés. Friss állapotban sonka, szalámi, sajtféleségek mellé kínálhatjuk a fügét kakukkfűvel, rozmaringgal fűszerezve.
Szörpöt, lekvárt, kompótot, mártst, ecetet, bort, likőrt főzhetünk belőle, és süteményeket, tortákat, salátákat ízesíthetünk vele.
A teljesen beérett fügéből befőtt, lekvár, bor vagy pálinka is készülhet. Az olaszok kávét is készítenek belőle és az aszalás is igen népszerű tartósítási forma.
A zöld, be nem ért fügéből is kitűnő befőtt készíthető.
További fügés receptek itt.