A muskátli az egyik leghálásabb és legkedveltebb virágzó növényünk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy gondozásánál ne követhetnénk el hibákat. A legfőbb muskátli gondozási hibák kivédésével tavasztól a fagyok beálltáig tartó virágözönre számíthatunk.
Legnagyobb muskátli gondozási hibák
Legyen bármilyen fajta is a muskátli, néhány egyszerű gondozási szabály betartásával napos vagy félárnyékos helyen tartva késő őszig ontja virágait. Nem kényes a talajra, tűri a forróságot, sőt elviseli, ha időnként kissé kiszárad a földje.
A legdurvább muskátli gondozási hibák elkövetését azonban megbosszulja. A levelek sárgulása nem betegség vagy kártevő garázdálkodásának következménye, többnyire hibás gondozás következményeként alakul ki.
Nem megfelelő hely
Fontos, hogy megfelelő helyet biztosítsunk a muskátlinak. Az állómuskátlik imádják az egész napos napsütést.
A futó fajták és az angol muskátlik kevésbé napimádók, azok nem viselik el az állandó tűző napot. Hűvösebb helyet igényelnek, úgy helyezd el őket, hogy naponta pár órát árnyékban legyenek.
A hőség és szárazság együtt sárgulást vagy a levelek vörösödését okozza.
Öntözés, tápanyagellátás hibái
A muskátli nem túl vízigényes növény. Sokkal inkább elviseli a szárazságot, mint a túlöntözést. Érdemes kora reggel vagy késő este locsolni. Hőségben nagyobb a párologtatás is és kárt is okozhat a növényben.
A túllocsolást szintén levélsárgulással jelzi. Ezentúl a pangó víz a gyökerek rothadását idézheti elő. A sárga leveleket mielőbb távolítsuk el, az öntözéssel pedig várjuk meg, hogy kicsit kiszáradjon a föld. Párás időben kevesebb öntözést igényel a muskátli.
Vízhiányra utal, ha csak a levél széle sárgul.
A hideg vízzel öntözés nemcsak sárgulást, de a növény pusztulását is okozhatja. Lehetőség szerint esővízet, vagy állott, langyos vizet használjunk.
Fontos, hogy a nagy hőségben rendszeresen öntözzük. Ha a locsolást napokig nem tudjuk megoldani, érdemes árnyékos helyre helyezni, ahol szintén jól érzik magátt, de kevésbé szárad ki a földje, így kevesebb vízzel is beéri.
A tápanyaghiány legbiztosabb jele, ha a levelek halványsárgává válnak. A futó muskátlit hetente, az állót 10 naponként célszerű tápoldatozni. Tápoldatozásra kitűnő az élesztős lötyi, amit az olvasók tapasztalatai is alátámasztanak.
Elmarad a növényi részek eltávolítása
A muskátli úgy lesz szép, ha rendszeresen eltávolítjuk az elszáradt virágokat és a beteg vagy sérült növényi részeket. A felesleges részek eltávolításával az egészséges és új részekre koncentrál a növény. Ezzel többek közt dúsabb virágzásra is ösztönözzük.