Site icon Balkonada

Kelt tészta alaprecept

Könnyű dolgunk van, ha birtokunkban van egy jó kelt tészta alaprecept. Nagyon sok ételünk alapja a kelt tészta, egyszerű kalácson túl bukta, napraforgókalács vagy akár aranygaluska is készülhet belőle.

Kelt tészták

A kelt tészták fő alapanyaga a liszt. Lazító anyaga pedig az élesztő, ami a tésztában erjedési folyamatot indít meg. Az erjedés alatt a lisztben lévő keményítő cukorrá, majd szénsavvá alakul át. A szénsav a tésztát felduzzasztja és hólyagossá, lyukacsossá teszi. minél lyukacsosabb a tészta, annál lazább és annál könnyebben emészthető.

A kelt tésztáknak nagyon sok édes és sós változata ismert. Kelt tésztából készül például a kenyér és a fánk is.

A kelt tészta akkor lesz jó, ha azt jól kidolgoztuk, kidagasztottuk, egyébként nehéz lesz.

Kelt tészta készítés mozzanatai

A kelt tésztákat kétféleképpen süthetjük: zsiradékban vagy sütőben. A zsiradék lehetőleg olaj legyen, attól könnyebbé válik a tészta. Mindig forró zsiradékba tegyük a szaggatott tésztát, majd a tüzet mérsékelve, közepes tüzön folytassuk a sütést. Jó, ha az első oldalát fedő alatt sütjük. 

Sütőben sütésnél nem szabad a telt tésztát túl magas hőfokon, gyorsan sütni, mert akkor a külső kérge hamar megbarnul és belül sületlen marad. Egyenletesen meleg legyen a sütő (alsó és felső sütés: kb. 180 °C, légkeveréses: kb. 160 °C), a meleget 30 perc után csökkentsük. 1 kg lisztből készült kalács sütési ideje kb. 50 perc. Kisebb mennyiségű tésztának 30-40 perc elegendő.

Kelt tészta alaprecept

Hozzávalók

Elkészítése

Tipp: Ha sülés közben a tészta teteje túlságosan barnulni kezdene, takarjuk le alufóliával. Biztosan átsült a tészta, ha ujjainkkal megkopogtatva kongó hangot ad ki.

Exit mobile version