A lepkeorchideák helytelen gondozásának egyik legfőbb jele a ráncos, kókadt, szottyadt levél. A problémát nem egyszerű azonosítani, túl sok vagy túl kevés víz egyaránt okozhatja. Megoldás lehet az orchidea párazacskóban való gyógyítása.
Orchidea betegségei
Az orchideák sem kivételek, sajnos időnként azokat is megtámadják különböző betegségek, kártevők. Orchideák betegségei akár végzetesek is lehetnek, de korai, szakszerű beavatkozással megmenthetjük kedvencünket.
A beteg lepkeorchidea meggyógyítása nem lehetetlen. Bár sok türelem és némi szaktudás szükséges hozzá, megéri a fáradtságot. Vadady Mária olvasónk a mini orchidea gondozási tanácsai után most azt is elárulja, hogy gyógyíthatjuk meg a betegeskedő orchideákat.
A beteg orchidea megmentése nem egy egszerű feladat. Nincs könnyű dolgunk, ha túlságosan kiszárítottuk vagy épp túllocsoltuk az orchideát. Nem kell azonban rögtön kidobni a sárga vagy ráncos levelű lepkeorchideát. Vadady Mária hosszú ideje nevel orchideákat és igen nagy tapasztalatot szerzett a beteg orchidea meggyógyítása terén is. Szívesen osztotta meg velünk a lepkeorchidea újragyökereztetésének praktikáit és fotókkal is bemutatta a gyógyulás folyamatát.
Orchidea párazacskóban való gyógyítása
A túl kevés vízből eredő gondra kell gyanakodni, ha a gyökerek is szárazak. Ilyenkor 2-3 órára áztassuk be a növényt esővízbe. Ezzel a módszerrel rövid időn belül látható eredményt érhetünk el.
A túlöntözés esetén már nehezebb a helyzetünk. Ilyenkor valószínűsíthetően már a gyökerek is rothadásnak indultak és sajnos nem sokat tehetünk.
Bernadett Gulyás-Nagy olvasónk szerint az orchidea párazacskóban való tartásával esetleg még visszafordítható a folyamat és helyrehozható az orchidea.
„Vágd le a száraz dolgokat, be is fahéjazhatod a sebeket, a tövét, utána hagyd picit száradni.
Fogj egy nagyobb átlátszó zacskót (ha van, a felül zipes hűtőzacskó a legpraktikusabb).
A zacskó aljába tegyél egy kis darab benedvesített és kinyomkodott papírzsebkendőt, (használhatsz helyette papírtörlőt, vattadarabot is).
Majd tedd bele az orchideát is, úgy, hogy lehetőleg nem érintkezzen közvetlenül a nedves törlővel.
Végül zárd le a zacskót.
Az én trükköm ilyenkor az, hogy pár órára melegebb helyre teszem, pl. radiátor közelébe, hogy a pára kialakuljon a zacsiba.
Utána minél világosabb és nem hűvös helyre kell tenni.
A párás környezetben gyönyörűen új gyökereket fog majd hajtani.
Arra kell figyelni, hogy nem legyen hűvösön, mert akkor bepenészedik, és hogy ne legyen túl sok víz a kendőben, mert akkor berohad.”
Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat Bernadettnek!