Site icon Balkonada

Amarillisz kisokos – gondozási tanácsok az ültetéstől a virágoztatásig

fehér amarillisz

Az amarillisz (Hippeastrum) a tél egyik legkedveltebb virágzó szobanövénye. Az évvégi ünnepekre sokan vásárolnak virágzó vagy már kinyílt amarilliszt, de csak keveseknek sikerül újra virágzásra bíniuk. Az amarillisz kisokos összeállításával az a célom, hogy minél több embernek sikerüljön hosszútávon megtartani, és évről évre virágzásra bírni az amarilliszt. Kitérek többek között az amarillisz hagymák ültetésére, virágoztatására, virágzás alatti gondozására és szaporítására is.

Amarillisz kisokos – neve, legendája és szibólumrendszere

Az amarillisz (Hippeastrum) hagymás növény, ami pár hónapos pihenő után jellemzően a téli időszakban, november és április között virágzik.

Az amarillisz nevet Amarylisről, a görög mitológia szép, félénk és szemérmes pásztorlánykájáról kapta. A legenda szerint a gyönyörű Amarylis mélységesen beleszeretett a szépséges, büszke és erős Alteo-ba, aki nem viszonozta a lány szerelmét. Amarylis elkeseredésében a Delfoi jóshoz fordult, hogy megtudja, hogy tudna megváltozatni a fiú érzéseit és elnyerni szerelmét.

Megfogadva a jós tanácsát harminc éjszakát töltött Alteo ajtaja előtt úgy, hogy minden éjjel egy arany nyilat merített a szívébe. A harmincadik éjszaka után az ajtaján kilépő Alteót gyönyörű tűzpiros virágok kápráztatták el, melyek Amarylis véréből keltek életre.

Az igen mutatós amarillisz a büszkeség, az eltökéltség és a sugárzó szépség szimbóluma.

Több bejeyzést is készítettem már az amarilliszról, így ha tovább olvasnál, kérlek kattints a linkekre.

Amarillisz kisokos – ültetés, gondozás, virágoztatás

A bibósan vagy virágosan vásárolt amarilliszt mérsékelten öntözzük. Érdemes a szobahőmérséklettől hidegebb helyiségben tartani, így tartósabbak lesznek a virágai. Tápozni nem kell és egyéb teendő sincs vele a fagyok elmúltáig. Tavasszal tegyük ki a szabadba, legjobb ha kertbe kiültetjük.

Amarillisz hagymák ültetése

A vásárolt vagy kertben felhízlalt amarillisz hagymák ideális ültetési ideje január vége, február eleje. A hagymák újravirágzásának titka a hagymák nyári felhizlalásában és a pár hónapos pihenő időszak biztosításában rejlik.

Programozható növény lévén a kívánt virágzási időhöz igazíthatjuk az amarillisz hagymák cserépbe helyezését. Csupán 6-8 hetet kell visszaszámolni a virágzás kívánt dátumából az amarillisz földbehelyezéséhez. A szép, egészséges virágok kifejlődőséhez azonban szakszerű ültetésre és az ültetést megelőző pihenőidőszak meglétére van szükség.

A hagymák ültetéséhez egy nagyobb cserepet válasszunk, a cserép átmérője duplája legyen a hagyma átmérőjének. A virágföldbe keverjünk tőzegmohát vagy homokot, hogy a vízáteresztő-képesség jó legyen. A beültetésnél a hagymát csak félig fedjük be földdel, a felső fele a föld felett legyen.

Hagymák gondozása a bimbók megjelenése után

A cserépbe ültetett amarillisz hagymákat világos, 15-20 celsius fokos hőmérsékletű helyre állítsuk, és a bimbók megjelenéséig mérsékelten tápoldatozzuk és öntözzük. Rendszeres öntözést igényel, de vigyázni kell, mert a túllocsolás kárt okozhat a hagymákban. Legjobb, ha két locsolás között hagyjuk kiszáradni a földjét.

A virágbimbó megjelenését serkenthetjük, ha a hagymát kartonpapírból készített kúppal letakarjuk a virágszár megjelenéséig.

A bimbók növekedésével egyre több vizet igényel az amarillisz. Célszerű a cserepét 2-3 naponta forgatni, hogy egyenes maradjon a növény szára.

Gondozás az elvirágzás után

Ha előtte nem tettük meg, az elvirágzás után távolítsuk el a virágszárat. Hűvös helyre tegyük a cserepet és őszig folyamatosan tápoldatozzuk, hogy a hagyma megerősödjön és növekedjen. Ha lehetőségünk van rá, ültessük ki a kert árnyékos részébe, ahonnan ősszel szedjük fel.

A hagymáknak az újabb virágoztatás előtt 2-3 hónap nyugalmi állapotra van szükségük. Pihenő időben 5-10 fokos hőmérsékletű sötét helyen, föld nélkül tároljuk.

Amarillisz szaporítása

A megjelenő kis fiókhagymákkal könnyen szaporítható, bár a kis hagymák virágzására akár két-három évet is várni kell. Ha nem szedjük le a sarjakat, évek alatt csodálatos nagy növényünk lesz, rengeteg virággal.

A szaporítás másik módja a magvetés. Ha elvirágzás után nem vágjuk a virágszárakat, akkor magokat termel, amelyeket szokásos módon ültethetünk el. A magról kell növénynek sok idő kell, hogy virágzás képes hagymát neveljen, akár 4-5 év is szükséges lehet hozzá.

Az amarillisz virága nagyon tartós, a virágon tartva vagy vágott virágként is hetekig gyönyörködhetünk benne. Nyugodtan vágjuk le a bimbós vagy virágzó virágszárat és tegyük vázába. A vízben tovább fog nyílni a növény és ezzel segíthetjük a hagymán az újabb virágfejek megjelenését.

Exit mobile version