A frissen sült fehér kenyérnek nincs párja. Egyre többen vannak azonban azok, akiknek a szervezete nem tolerálja a finomlisztből készített ételeket. A durumbúzás kenyér nagyon jó alternatíva számukra és ráadásul még finom is. Mutatom is a durumbúzás kenyér receptjét!
Durumbúzás kenyér receptje
A durumbúza, más néven kemény búza ma már széles körben termesztett nemesített búzafaj. Ez egy mesterségesen kifejlesztett faj, melynek ősét a Közel-Keleten és Közép-Európában termesztették i. e. 7000 körül. Kalásza olyan mint a tönkebúzáé. A Durum latin eredetű szó, jelentése kemény.
Az olasz száraz tészták alapanyaga szinte kizárólag a durumbúza. Az észak-afrikai és Közel-Keleti területeken fontos konyhai alapanyag. Hántolt őröletlen, vagy durvára őrölten használják búzadara formában kuszkusznak, készítenek belőle bulgurt, piláfot és sok egyéb ételt.
Porga Júlia csak most ismerkedett meg a durumbúzával és rögtön megosztotta velünk tapasztalatait.
„Nem termelek búzát, viszont van egy nagyon jó kis termelői piacunk Hajdúszoboszlón, ahol vásárolni szoktunk, így támogatva a magyar gazdákat és nem utolsó sorban így adalékmentes, egészséges(ebb) alapanyagokat tudunk itthon használni.
Ezt a kenyeret durumlisztből készítettem, míg szakadt az eső kint.
Néhány hónapja ismertem meg ezt a lisztet „testközelből” Annyira szeretem az ízét, az állagát, azt ahogy lehet dolgozni vele, hogy mára már teljesen kiváltotta nálunk a sima fehérlisztet.
Nem beszélve arról, hogy cukorbetegként a lassú felszívódása és egyéb jó tulajdonsága rendkívül előnyössé teszi számomra. „
Hozzávalók
- 60 dkg durumliszt,
- 1 csapott evőkanál só,
- 3 dl tej vagy víz,
- fél kocka élesztő,
- 1 evőkanál zsír,
- 1 teáskanál ecet,
- 1 tojás sárga.
Durumbúzás kenyér elkészítése
- az élesztőt a langyos tejbe futtatjuk,
- és a többi hozzávalóval bedagasztjuk,
- duplájára kelesztjük (én géppel szoktam dagasztani és keleszteni is, bedobálom a hozzávalókat és 1,5 óráig nincs tennivaló vele),
- ha megkelt átdagasztjuk kicsit és formára igazítjuk,
- sütőpapírral kibélelt lábasba/ jénaiba/tepsibe tesszük,
- és míg bemelegszik a sütő 200 fokra, újra kelesztjük,
- meglocsoljuk hideg vízzel, a tetőt is,
- lefedjük és mehet a sütőbe,
- kb. 10 – 15 percig 200 fokon sütöm,
- utána 180 -ra visszaveszem és még kb. 30 perc kell neki, hogy készre süljön,
- a tetőt akkor veszem le, amikor eléri a kenyér, ez olyan 20 perc körül történik.
Nagyon köszönjük a kitűnő receptet Porga Júliának.
További kenyér receptek
A kenyér ősidők óta az ember egyik legfontosabb tápláléka, de napjainkban egyre inkább megfizethetetlen. Sokat spórolhatunk azzal, ha saját magunk, házliag sütjük meg a kenyeret a családnak. A házi kenyérsütés nem ördöngősség, elég csak egy jó receptet kell találni hozzá és kitapasztalni, a sütőnk biztosította megfelelő sütési módot. A legjobb kenyér receptek válogatását hoztam, amelyek az olvasóknál már beváltak, rendszeresen készülnek. Találsz köztük kovászos, élesztős, éjszakai kelesztésű, durumbúzás és zsúrkenyeret is. De nem marad ki a sorból a lidlis gyökérkenyér (ciabatta) sem.