A Dél-Európából érkezett leander az egyik legkedveltebb mediterrán növény. Mutatós formája, változatos színvilágú és egész nyáron tartó virágpompája még azt is feledteti velünk, hogy télen nem tartható kint a szabadban, teleltetni kell. A leander gondozása és magról való szaporítása is egyszerű. Most elárulom, mi az álomszép leander három titka és bemutatom a leander magról való szaporításának és metszésének trükkjeit is.
Az álomszép leander három titka
Nem tudom, Te hogy van vele, de én sokkal jobban szeretem a tapasztalt olvasók bevált praktikái alapján gondozni a növényeimet, mint az interneten található, néha nem túl hiteles forrásokra alapozva kísérletezni. remélem, hogy Balogh Elekné Marika csodálatos leanderei és a hozzájuk kapcsolódó gondozási tanácsok többek kedvét is meghozzák a leander neveléshez.
A Dél-Európából érkezett leander igen kedveltté vált hazánkban is. Mutatós formája, változatos színvilágú és egész nyáron tartó virágpompája még azt is feledteti velünk, hogy télen nem tartható kint a szabadban, teleltetni kell.
A leander három titka, ami a hosszantartó és dús virágzáshoz szükséges
- sok víz,
- tápanyag,
- napfény.
Víz, víz, és még több víz
Azt mondják, a leander lába lubickoljon, a feje a napon legyen. Rengeteg vizet igényel és sok más növénnyel ellentétben azt sem bánja, ha áll alatta a víz.
Tápanyagként nagyon jó pl. a Voldünger és magas kálium tartalmú műtrágya és persze a legolcsóbb csodaszer, az élesztős locsolás.
A napsütés mennyiségét nem tudjuk befolyásolni, de mindenképp a legnaposabb helyre tegyük a leandert. Ugyan a fényárnyékban is megél, de túl sok virágot ne reméljünk tőle.
A leander három titka csak az alap a leander megfelelő gondozásához. Metszésre is szükség van ahhoz, hogy formás növényeink legyenek.
Leander metszése
A dús ágakat és a bő virágzást alapos metszés után remélhetünk. A metszéssel egyben formáljuk is növényt. Ha a gyengébb, nyúlánkabb ágakat visszavágjuk, egy helyett három hajt. A leander metszést érdemes kora őszre időzíteni, így a következő évben is fog virágozni és a levágott ágak hajtásaiból új növényeket gyökereztethetünk. Kártevők súlyos támadása esetén a drasztikus metszés, a leander tarra vágása is szükségessé válik.
A leander metszése a legtöbb növénnyel ellentétben nem tavasszal, hanem kora ősszel vagy méginkább nyár végén az ideális. A leander tavaszi és késő őszi metszésével a virágzást kockáztatjuk vagy késleltetjük. A nyár végi metszéssel a virágzást sem kockáztatjuk és a teleltetés is egyszerűbbé válik azáltal, hogy a visszavágott növénynek kisebb a helyigénye. Több évtizedes tapasztalatokkal rendelkező olvasónk lépésről lépésre, fotókkal illusztrálva mutatja be a leander metszés szakszerű folyamatát. Továbbá hasznos tanácsokat ad ahhoz is, hogy szoktasd a szabadba a leandert a teleltetés után.
Leander gyökereztetése
Egy befőttes üveg vízbe, egy csokor hajtást tegyünk. Nylon tasakkal letakarva kb. két hét alatt meggyökeresedik. Ha elég erősek a gyökerek, ültethetjük is a cserépbe.
Nyáron időnként megpermetezhetjük a növényt. Télen hideg helyen, pl. fűtetlen garázsban tartsuk.
Na de nézzük, az olvasói tanácsokat!
Olvasói tanácsok az álomszép leanderhez
„No akkor most megmutatom a leandereimet az új csoporttagoknak is. Ezeket magról neveltem. Egy fának a magját vetettem el. Kb 4 évre kezdtek virágozni. A szebbeket, különlegeseket meghagytam. A többit eladtam vagy elajándékoztam. Volt vagy 400 db.
Leander szaporítása magról
A magról szaporítással nem feltétlenül kapunk az eredeti növénnyel megegyező színű növényeket. Csak hajtásból lesz ugyanolyan virág, magról kelve bármilyen színű lehet. Épp ez a magvetés izgalma, hogy nem tudjuk milyen lesz belőle.
Ha nem akarunk magot szedni, akkor az elvirágzott növényrészeket érdemes azonnal levágni. Magvetéshez hagyjuk fent az elhalt virágokat, hogy kifejlődhessen a termés. A virág helyén a zöldbabhoz hasonló csövek nőnek. Ebben bújnak meg a magok, amik télen beérnek. A megbarnult tokokból február-márciusban már ki lehet szedni a magokat. Nem kell megvárni, hogy kinyíljon. A pitypang magra hasonlító magokat ekkor kell elvetni.
Én egy nagy műanyag ládába egyszerű kerti földet tettem. Tömörítettem, a magokat rászórtam. Meghintettem finom homokos földdel. Az első időkben csak szórófejes flakonból nedvesítettem a földet. Üveglappal lefedtem kis levegőt hagyva.
Elég soká kél ki a mag. Fontos, hogy mindig nedves legyen a föld. Kb. 4 hét múlva lett két leveles.
Amikor 4-5 cm magasak lettek átültettem kisebb cserepekbe. Óvtam a tűző naptól, vigyáztam, hogy ki ne száradjon.
Amikor 15-20 cm-esek kicsípem a közepét, hogy bokrosodjon. Ahogy nő a növény, egyre nagyobb cserepekbe ültetem át.”
A leander szaporítása magról hosszadalmas és bizonytalan kimenetelű, ezért csak is a legelszántabb kertészkedőknek ajánlom. Legegyszerűbben hajtások gyökereztetésével lehetnek új kis leandereink. Ráadásul a leanderág gyökereztetésével garantáltan az anyanövénnyel azonos színű és formájú virágaink lesznek. Ugyanez a leander magvetése esetén nem garantált. Talán ezért is olyan vonzó a magvetéses módszer a titkok kedvelői és a türelmesek számára. A továbbiakban tanácsaimmal segítek abban, hogy az apró magokból csodálatos leandert nevelhess.
Nagyon köszönöm Marikának a tanácsokat és a fotókat!