Az erkélyek ideális helyszínt biztosítanak a friss fűszernövények neveléséhez. Nem csak színes és illatos kiegészítői lehetnek otthonunknak, de praktikusak is, hiszen mindig kéznél vannak, amikor szükség van rájuk a főzéshez. Íme néhány hasznos tipp arról, hogyan neveljük és gondozzuk a fűszernövényeket az erkélyen!
Fűszernövények: zöld szín és íz az erkélyen
A fűszernövények származásának ismerete nagyban megkönnyíti termesztésüket. Tekintve, hogy nem szobanövények, a kertben kiültetve vagy a balkonon, erkélyen virágládákban, cserépben, függő kosarakban, fém vödrökben érzik magukat legjobban.
A könnyen szétterjedő fajtákat, – pl menta, citromfű, kamilla -, elkülönített virágágyásba, süllyesztett edényben ültessük el vagy cserépben neveljük, ezzel megakadályozhatjuk, hogy egy idő után az egész bakonládát ők uralják.
A cserepes fűszernövényeknél vigyázzunk, hogy a virágföld soha ne száradjon ki teljesen és a felesleges víz elvezetése is meg legyen oldva. Ezért mindenképp legyen lyuk az ültető edény alján.
Az évelő fajtákat érdemes évente átültetni, mindig egy kicsit nagyobb edénybe.
A ma használt kedvenc fűszernövényeink jelentős része mediterrán származású (bazsalikom, kapor, zsálya, kakukkfű, koriander, borsikafű, oregáno, levendula stb), ebből adódódan a meleg, száraz klímát, jó vízelevezetésű talajt kedvelik, kevés locsolást igényelnek.
Az illóolajok koncentrációja akkor lesz a legmagasabb, ha rengeteg napfény éri őket. További jellemzőjük, hogy a mi éghajlatunkon főleg egynyáriként tarthatjuk őket, a hideg teleinken elfagynak kint.
A nem mediterrán származásuk, mint pl. a menta, petrezselyem, borágó kimondottan a nedves talajt kedvelik, és árnyékos helyen is remekül termeszthetők.
Fűszernövények fajtái a termesztésük szerint
A fűszernövények a termesztési idejük szerint lehetnek egynyáriak (nem telelnek át) és évelők. Az évelők egy része ősszel lekopaszodik, de találunk köztük zöld lombjukat egész évben megőrzőket is.
Egynyáriak: kapor, koriander, bazsalikom, petrezselyem, körömvirág, borágó, turbolya, böjtfű, angyalgyökér, borsfű.
Évelők: snidling, édeskömény, majoránna, menta, tárkony, oregano, sóska, lestyán, torma, illatos ibolya.
Örökzöld évelők: babérlevél, kakukkfű, rozmaring, zsálya, téli borsika, egyes levendula fajták.
Az egynyári növényeket évente kell vetni kora tavasszal és a késő fagyokig szedhetjük illatos hajtásaikat.
Az évelő növények egész évben kint maradhatnak. Ősszel nem igényelnek semmi különösebb beavatkozást, tavasszal újra kihajtanak. Ezeket tavasszal érdemes metszeni és átültetni.
Ne búslakodj, ha a megvetésről lemaradtál, elég méltányos áron kínálják a palántákat. A nagyobb élelmiszer üzletekben beszerezheted a legnépszerűbb fajtákat.
Fontos, hogy a palántákat azonnal ültesd át nagyobb cserépbe.
Így gondozd a fűszernövényeket az erkélyen! – 7 lépés a sikerért
1. Válassz megfelelő növényeket: Először is, válassz olyan fűszernövényeket, amelyek jól alkalmazkodnak az erkélyes környezethez és a konténeres neveléshez: például a menta, a bazsalikom, a petrezselyem, a rozmaring és a kakukkfű.
2. Válassz megfelelő edényeket: Használj mély, jó vízáteresztő edényeket a növények számára. Fontos, hogy az edények alján legyenek vízelvezető nyílások, hogy elkerüljük a gyökérrothadást. Válassz olyan edényeket, amelyek jól illeszkednek az erkélyed stílusához és méretéhez.
3. Talaj és tápanyagok: A megfelelő talajkeverék kritikus szerepet játszik a fűszernövények egészséges növekedésében. Használj jó minőségű kerti talajt vagy speciális fűszernövény talajkeveréket, amely megfelelő vízelvezetést biztosít. Tápláld a növényeket rendszeresen folyékony műtrágyával vagy komposzttal, hogy biztosítsd számukra a megfelelő tápanyagokat.
4. Napfény és elhelyezés: A legtöbb fűszernövény szereti a napos vagy félig árnyékos elhelyezést. Ügyelj arra, hogy az erkélyeden legyen elegendő napfény, legalább 4-6 óra naponta. Ha az erkélyed inkább árnyékos, válassz olyan fajtákat, amelyek jobban tűrik az ilyen körülményeket, például a menta vagy a koriander.
5. Öntözés: Az erkélyes növények gyorsabban kiszáradhatnak, mint a kertben lévők, ezért ügyelj arra, hogy rendszeresen öntözd a fűszernövényeket. Ellenőrizd a talaj nedvességtartalmát, és öntözz mérsékelten, hogy elkerüld a túlzott vagy hiányos öntözést.
6. Karbantartás: Időnként metszd vissza a növényeket, hogy fenntartsd az alakjukat és ösztönözd az új növekedést. Távolítsd el a megsárgult vagy elhalt leveleket, és távolítsd el azokat a virágzó hajtásokat is, amelyeket nem használsz fűszerezésre.
Az erkélyen nevelt fűszernövények nemcsak díszítenek és illatoznak, hanem friss és ízletes összetevőket is biztosítanak számos ételhez és italhoz. Kövesd ezeket a tippeket, és élvezd a friss fűszernövények előnyeit az otthonodban vagy erkélyeden egész évben!
Tipp: akár fűszertornyot is készíthetsz.
Sokoldalúan felhasználható és egészeséges gyógy- és fűszernövényeket akár az erkélyen is nevelhetünk. Mivel itt különösen fontos, hogy minden négyzetcentiméternyi hellyel jól gazdálkodjunk, a felfelé terjeszkedés lehet a megoldás. A fűszertorony készítése nem bonyolult, és amellett, hogy nagyon jól kihasználhatjuk vele a teret, nagyon jól mutat is. Olvasónk elmondja, hogy csináld.
Illatos balkon-fűszerkertekre fel!