Site icon Balkonada

Madárbarát kert a létrehozástól a madárcsicsergésig

A madárbarát kert legfőbb jellemzője a természetesség. Egy igazi oázis, ahol a madarak élelmet és életteret is találnak. A boldogan csivitelő kis szárnyasokat egész éves terülj, terülj asztalkámmal tudjuk a leginkább a kertbe csábítani. Sinka Erika, a Zöld Pagonyból saját tapasztalatai alapján mesél a madárbarát kert kialakításáról és fenntartásáról.

Madárbarát kert jellemzői

„Ugye milyen kellemes úgy ébredni minden reggel, hogy a kertünkből beszűrődik a madarak csicsergése a hálószobába. Ezt akár minden nap megtehetjük, ha egy-két változtatást, esetleg kertkialakítást fontolóra veszünk.

Az őshonos fák és bokrok nagy választéka az előfeltétele annak, hogy a kertünkben jól érezzék magukat a madarak. Az ágak között megfoghatják zsákmányukat, fészket építhetnek, védelmet találhatnak a szél és az időjárás viszontagságai ellen. Különösen értékesnek számit az olyan fa vagy bokor, amely egyszerre több funkció szerepét betölti. Így pl. sok faj táplálékforrásaként szolgál az: ostormén bangita, somok, bodza, kecskerágó.

Tüskés, vagy tövises ágú cserjék optimális védelmet nyújtanak az ellenségekkel szemben, pl a vadrózsa, galagonya, homoktövis, borbolya.

Kapaszkodó madaraknak, mint a fakopáncs, vagy a rövidkarmú fakusz fákra van szükségük, erős törzzsel és ágakkal. Táplálékként szolgál sok évelő és egynyári virág magja is: kúpvirág, cickafark, szamárkenyér, napraforgó, ezért hagyjunk meg ezekből néhány példányt az ágyásokban, miután elvirágoznak.

Minden madárkedvelő álma, hogy egy olyan „tökéletes” kertet alakítson ki, amelyet szárnyas barátaink otthonuknak nevezhetnek. Teremtsünk tökéletes (természet közeli helyet) mindenféle madár számára, csalogassuk a kertünkbe azáltal, hogy ételt, vizet és menedéket biztosítunk nekik; a jutalom nem marad el…madárfütty szinte egész nap!

A kertünkben föllelhető őshonos növények számának növelésével több madárfajt csalogathatunk kertünkbe, azok ugyanis jobban kedvelik a természetes környezetükben fellelhető táplálékot. Egy igazán jó kert dinamikus, azaz igényli azt, hogy a növényeket időközönkénti cseréljük benne. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindent fel kell ásnunk és a nulláról kell kezdenünk, helyette inkább nézzünk körül a közeli kertészetekben és keressünk új, érdekes évelőket, cserjéket, fákat madárbarát kertünkhöz.

Madárbarát kert növényei

A következő növényekkel csalogathatjuk kertünkbe a madarakat. Ezek nemcsak táplálékforrás, hanem fészkelő hely is egyben. (A felsorolt növények között emberi fogyasztásra nem alkalmas, mérgező növények is szerepelnek!)

Élő sövényt is kialakíthatunk a madarak számára a következő növényekből:

Madaraink fákban és fatörzsekben keresik az élelmet, miközben megszabadítanak bennünket a kártevő hernyóktól és levéltetvektől. A színpompás virágok vonzzák a rovarokat, azok pedig a madarakat (poszáták, pintyfélék).

Ültessünk ólomvirágot, bíbor kasvirágot, vadmuskátli-féléket, vagy levendulabokrot, melyek vonzzák a pillangókat, valamint vadkörtét, ez pedig táplálja a hernyóikat. A nektárt fogyasztó egyedek imádják az olyan növényeket, melyeknek virágaiból hosszú csőrükkel fogyaszthatják a nedűt – ördögszemet, kefevirágot.

Napraforgót és őszirózsát is ültessünk, így még természetesebbnek hat kertünk. Hagyjunk egy kis csupasz területet, ahol gyomok (bogáncs, takácsmácsonya, gyermekláncfű) és csalán, valamint földiszeder (Rubus) nőhet. Ezeket a növényeket ültessük olyan helyekre, ahol majd nézni szeretnénk a csemegéző madarakat. A gyümölcs kedvelő madarak imádják a fügefát, így ha nem szeretnénk, hogy azt kopasszák meg, ültessünk mellé tűztövist.

Természetes élőhelyek

A közelünkben élő madarak és más állatcsoportok faj- és egyedszám növelésének legfontosabb eszköze – pontosabban inkább alapfeltétele – a természetes élőhelyeket leginkább felidéző növényzet telepítése és megőrzése.

Az ápolt, rendszeresen locsolt gyep megfelelő a földigiliszták, csigák és olyan rovarok számára, amelyek a fekete rigó, az énekes rigó és a vörösbegy kedvelt tápláléka. A biológiai sokféleséget rendkívüli mértékben növelik azok a nyíratlan gyepfoltok, ahol a bogáncs, a gyermekláncfű és a többi „gaz” szabadon nőhet, remek élőhelyet kínálva számos állatnak.

A meghagyott kaszálatlan gyepfoltok nemcsak a növények magtermeléséhez nélkülözhetetlenek, de számos rovarnak is menedéket jelentenek, melyek viszont a békák, gyíkok és madarak számára kínálnak táplálékot.

Tippek madárbarát kert kialakításához

Nagyon köszönjük Sinka Erikának a rengeteg hasznos tanácsot!

Exit mobile version