A muskátli örök kedvenc a kertekben és az erkélyeken is. A nemesítéseknek köszönhetően egyre több színnel és fajtával találkozhatunk. Az illatos muskátli (Pelargonium zonale) vagy más néven sávoslevelű muskátli is nagy kedvenc, amely nemcsak lenyűgöző színekben pompázik, hanem kellemes, jellegzetes illatot is áraszt. Sokoldalúságával és könnyű gondozásával varázsolja el a természet szerelmeseit.
Illatos muskátli (Pelargonium zonale) származása és jellemzése
A muskátli (Pelargonium) a gólyaorrfélék családjába tartozik. Régen geraniumként (gólyaorr) hívták és ide sorolták, az angol nyelvben ma is ez az elnevezés maradt meg. A modern botanika a Pelargonium nemzetségbe sorolja. Fajtól és a tartási körülményektől függően akár 20-150 cm-ig nőnek meg. Levelei megdörzsölve erősen fűszeres, muskotályos illatot árasztanak. Őshazájában Dél-Afrikában félcserjeként él, tehát szubtrópusi eredetű. Európába a 18. században került.
Az illatos muskátli (Pelargonium zonale) gazdagon virágzó klasszikus, sávoslevelű muskátliként is hívják.
Fogyaszthatóság, mérgezőség: virága ehető, nem mérgező
Magasság: 30-120 cm
Habitus: bokros felálló, a leveleken gyakran körbefutó sötét csíkozottság figyelhető meg. Leveleik kerekdedek vagy szívesek lehetnek, és gyakran bordázott szélük van.
Cserépben nevelhető-e: igen, kerti vagy balkonnövény, de angol muskátli nevű fajtája szobában is tartható
Virágzási idő: májustól október. A virágok színe lehet piros, rózsaszín, fehér vagy lila, és rendszerint kontrasztos színű foltok vagy vonalak díszítik őket.
Illatos muskátli igényei és gondozása
Az illatos muskátli gondozása némileg eltér az egyéb muskátli fajták pl. álló muskátli, félfutó, futó muskálti, illatos muskátli, angol muskátli, gondozásától.
Hely: napos, félárnyékos
Öntözés: mérsékelt vízigényű, tűző napon naponta öntözzük
Virágok: piros, rózsaszín, lila, fehér, narancs, ibolya, fehér, kétszínűek is lehetnek, szimpla vagy telt virágokkal,
Ápolás: mérsékelt öntözzük, a virágzás kezdete után szeptemberig hetente tápoldatozzuk. Ezutóbbihoz kitűnő az élesztős tápoldat is.
Az illatos muskátli rendszeres metszést igényel a bokros növekedés és a virágzás serkentése érdekében. Távolítsuk el a hervadt virágokat és a túl hosszú hajtásokat, hogy a növény szép formáját megőrizzük.
Sávoslevelű muskátli ültetése
Május közepén ültessük 20-30 cm tőtávolságra laza, jó vízelvezetésű talajba.
Teleltetése
Az első fagyokig kint tarthatjuk, alaposan tisztítsuk meg az elszáradt levelektől, elnyílt virágoktól, a hajtásokat a felére vágjuk vissza, világos, hűvös helyen (2-5 fok), szárazon tartsuk, februárban 3-4 rügyre vágjuk vissza, évente nem igényel átültetést, elég, ha a föld felső részét leszedjük és új földdel pótoljuk,
Illatos muskátli szaporítása
Szaporításához december-januárban vessük el a magokat, a csírázáshoz 20-24 fok szükséges, kétszer tűzdeljük. Dugványozással szaporítható augusztusban vagy a teleltetés után februárban vagy márciusban.
Kártevői, betegségei
Tripszek, üvegházi molylepkét, amik ellen hatásos védekezés egy-egy illatos tő beszerzése.
A túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet.
A muskátli betegségei – a levelek sárgulása, bebarnulása, a levelek fonákján megjelenő szemölcsök, a lassú növekedés – több okra vezethetők vissza. Annak érdekében, hogy a váratlan helyzeteket is képesek legyünk könnyedén kezelni, a Pelargonium for Europe szakemberei összefoglalták a legfőbb teendőket. Összegyűjtöttek néhány fontos tanácsot azzal kapcsolatban, hogy mit érdemes tudni a muskátlik elváltozásairól és betegségeiről, illetve arról, hogyan érdemes elbánni velük.
Felhasználása
Az illatos muskátli nemcsak kertünk díszeként szolgálhat, hanem más módon is hasznosíthatjuk:
- Tájképi elemek: szép színeivel és illatával ideális választás lehet virágágyások, konténerek vagy cserepek díszítésére.
- Belső dekoráció: vágott virágait gyakran használják friss virágcsokrokhoz vagy belső dekorációhoz, hogy otthonunkat illatosítsák és színessé tegyék.
- Illatosítás: Szárítsuk vagy préseljük ki a leveleit és virágait, hogy illatos zsákokat, potpourri-t vagy illóolajokat készítsünk belőlük, amelyek otthonunkat kellemes illattal töltik meg.
- Népi gyógyászatban: a levelekből készült tea hasznosnak bizonyulhat megfázás, torokfájás és emésztési zavarok ellen.
Tippek az évekig szép illatos muskátlihoz
- Öntözze a növényt rendszeresen, de ne hagyja, hogy vízben álljon.
- Trágyázza a növényt kéthetente folyékony műtrágyával a virágzási szezonban.
- Távolítsa el a hervadt virágokat, hogy elősegítse az új virágzást.
- Teleltesse a növényt beltérben, ha a hőmérséklet 0 °C alá esik.