A növények kánikulában épp úgy szenvednek, mint mi. Hiába választunk mediterrán és szárazságtűrő növényeket, ha nem kapnak elég vizet vagy egyéb hiányt szenvednek, rövid életűek lesznek. Gyakran a napi többszöri öntözés sem megoldás. De akkor még is mit tehetünk? Sokat tapasztalt olvasónk elárulja!
Így lesznek szépek a növények kánikulában
Vadady Mária tanácsaira mindig érdemes odafigyelni a Burjánzó balkonok és kertek csoportban. Most a nyári növénygondozással kapcsolatban osztotta meg hasznos gondolatait.
„Megfő a gyökér a földben, olvasom sok hozzászólásban. 40 éve kertészkedem intenzíven, nézek utána tudnivalóknak a szakirodalomban, kérdezek utána a nagy tudású kertésztársaktól, de ez a kifejezés még sosem jött elő a hiteles helyekről. A 3. 4. emeleten a házunkban burjánoznak a virágok. Reggel 9-től este 8- ig tűzi ezeket a nap, mégse főnek meg, gyönyörűek.
Sőt a délben tűző napsütéses teraszunkon sem tapasztaltam olyat, hogy átforrósodott volna bármelyik cserép, vagy láda.
Kimentem megnézni a cserepeimet, ládáimat, amiket 4 órája tűz a déli nap. Valóban forró az, amelyik fekete színű, de az ujjamat beledugva a nedves földjük csak langyos, de messze van a forrótól. Hozzáteszem, hogy egy valóban átforrósodott sötétzöld vasasztalon vannak.
Van egy sanda gyanúm, hogy amit “megfőttnek” állítotok, az kicsi cserépben van, a gyökérlabdáját nem föld veszi körbe, hanem közvetlenül érintkezik a meleg műanyaggal, a földje az a darált kókuszrost ami csak a magoncok gyors növekedésének jó, de a kertészek a nagy növényeket is abban árulják. Ez a darált kókuszrost rengeteg vizet nyel el, ha naponta locsolják szinte belefullad a növény, ha hagyják kiszáradni nehezen nedvesedik vissza az egész. Szóval a megfővés helyett megfullad, vagy épp kiszárad benne a növény. Pár ilyen sokkos helyzet és vége.
A forró száraz levegőt csak a sivatagi növények bírják. Ha ilyen helyen csúnyák a cserepesek, az sem a cserép miatti “megfővéstől” van.
Nyilván jobban érzik magukat a növények olyan edényben, aminek nem ingadozik folyamatosan a hőmérséklete, de itt lépten-nyomon a megfővésről olvasni, ami sokszor a hozzá nem értő bénázást hivatott elfedni. Ha látom hogy sárgul valami akkor lépek, változtatok valamin. Eleve takarom a talajt, szinte minden cserepesemben több növény nő.
Nyári növénypusztulás okai
A következőkkel találkoztam, amik miatt lekókadt, megbetegedett, elpusztult növény:
- a leveleket érő tűző napsütéstől délutánra lekókadt, ahogy ezt észreveszem, azonnal óvatosan langyos állott vizet öntök a földre,
- valami tálkájában a hűvös, esős időben benne felejtettem a vizet, emiatt elrohadt a gyökérzete.
- hidegtől, esőtől, levelek le nem szedésétől gombás lett a növény, ezt permetezéssel, a beteg levelek rendszeres leszedésével orvosolom,
- kártevő jelenik meg: először beazonosítom hogy mi az, aztán lövök rá csúzlival (azaz manuális gyilkolással, mosogatószeres permetezéssel, stb.), vagy a nagyágyúval, a bolti felszívódó permetszerrel.
Megelőzési lehetőségek
Mindent kifúrt edénybe ültetek, homokkal kevert jó minőségű, trágyagranulátummal dúsított virágföldbe.
A kiválasztott ládáim nagyságát a beleültetett növények mérete határozza meg. A ládákba úgy ültetek, hogy a gyökérlabdák alá legalább 1 ujjnyi földet terítek, a ládát pedig teletöltöm földdel, a növények töve a láda tetején van. Csak akkora szintkülönbséget hagyok a láda teteje és a föld felszíne között, hogy legyen helye a víznek locsoláskor.
Időnként egy pálcával pár centi mélyen meglazítom a cserepek, ládák földjét, mert az összetömörödött földben sem érzik jól magukat a növények.
Az biztos, hogy a kertészkedéshez kell némi ráérző- és megfigyelő képesség. Jó minőségű földet kell venni és sokszor némely növényeket többször is meglocsolni.”
Nagyon köszönjük a hasznos tanácsokat Vadady Máriának!