A kerti oroszlánszáj gondozása egyáltalán nem bonyolult. A tátikának is hívott kedves kis virág igen strapabíró. Mi sem bizonyítja jobban igénytelenségét, hogy bár egynyáriként termesztett évelő, nálam évek óta áttelel az erkélyen cserépben. Színpompás virágait ágyás- és balkon virágként egyaránt fáradhatatlanul hozza egészen őszig.
Oroszlánszáj származása
A tátika, azaz a kerti oroszlánszáj (Antirrhinum majus) Dél-Európából és Észak-Afrikából származik, a tátogatófélék (Scrophulariaceae) családjába tartozik.
A virágok enyhe nyomásra apró „szájakként” kinyílnak, innen kapta a nevét.
További magyar nevei: tátika, tátongó
Tátika jellemzése
Ismertetőjegyei: Hazájában évelő, nálunk egynyáriként termesztett évelő, tarka színkeverék
Virágok: rózsaszín, fehér, piros, sárga vagy narancsszínűek, illetve kétszínűek is lehetnek, fajtától függően élnénk vagy pasztellszínűek, kicsi vagy nagyobb virágai fürtökben nyílnak, az egyszerű virágok enyhe oldalsó nyomásra könnyen felnyílnak, innen ered a tátika név. A virágok gyertyaszerű fürtvirágzatokba rendeződve lentről felfelé nyílnak.
Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező
Magasság: 20 – 100 cm, balkonfajták 40 cm
Habitus: bokros vagy párnaszerűen elterülő, csüngő fajtái is léteznek, levelei hosszúkásak
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel,
Virágzási idő: júniustól októberig
Oroszlánszáj fajták
A kerti oroszlánszájnak számos fajtája ismert, melynek magjait általában színes keverékként árulják. Vásárláskor ügyeljünk a pontos növekedési magasságra és formára, mivel igen eltérő különbségek vannak.
A „Mademe Butterfly” keverékek például majdnem 1 méter magasak, ezzel szemben a „Mini Snap” törpefajták csupán 20 centiméteresek lesznek. A csüngő „Snappy” 35 cm hosszú, ráboruló hajtásokkal.
Kerti oroszlánszáj igényei, gondozása
Napos vagy félárnyékos helyet kedvel. Humoszos, jóvízáteresztő talajban érzi jól magát.
Mérsékelten öntözzü. Tratsuk állandóan nedvesen a földet, de ne legyen vizes.
A kertben lévő tátikáknak 4-6 hetente, a cserepekben lévőknek pedig kéthetente alacsony hatóanagyag-tatalmú tápoldatot adagoljunk.
Az elnyílt virágokat rendszeresen távolítsuk el. Legjobb, ha a teljes elhervadt virágzatot kivágjuk. A magasra növő példányokat nyáron kössük kerókra.
Oroszlánszáj teleltetése
A magyar éghajlati viszonoyk között elvileg egynyári növény, nekem az erkélyen – fagymentes időben kevés locsolással – évek óta sikerül életben tartanom, próbáltam benti, 5-8 fokos teleltetést is, de az nem vált be
Tátika szaporítása
Előneveléssel biztosíthatjuk, hogy már a nyár elején virágzó tátikánk legyen.
Magjait februártól márciusig vethetjük el, 15-20 °C a csírázási hőmérséklete. A magok fényben csírózóak, ezért csak leheletvékony föld kerüljön rájuk.
Csírázás után tegyük kicsit hűvösebb, 10-15 °C-os helyre, majd 3-4 hét múlva egyenként ültessük szét kis cserepekbe. A palánták csúcsát csípjuk vissza amikor elérik a 8-10 cm-es magasságot, hogy könnyebben szétágazódjanak.
Április végén, május elején ültethetjük ki a szabadba, amikor már nincsenek fagyok. Kertbe, cserrépbe balkonládába egyaránt ültethetjük 20-30 cm tőtávolságra.
Oroszlánszáj kártevői, betegségei
Levéltetvek, oroszlánszájrozsda, lisztharmat és szürkepenész előfordulhatnak. A tetveket házi szerrel eltávolíthatjuk, a szürkepenész mérsékeltebb öntözéssel megelőzhetjük.
Oroszlánszáj felhasználása
Csak dísznövényként használható, de változtaos színvilága miatt nagyon jól társítható. Csoportosan ágyásokban és szegélyekben jól mutat, Az alacsonyabb fajtákat ládákba és cserepekbe is ültethetjük. A futó fajtákat függő virágtartóban tarthatjuk.
Jól illik hozzá a kék vagy a fehér virág, például lobélia, hegyicsucsor, margaréta vagy a fehér muskátli.
A magasra növő fajtákat vágott virágként is használhatjuk.