A pitypang, más néven gyermekláncfű (Taraxacum officinale) mindannyiunk által jól ismert. Gyermekként csokrot kötöttünk, láncot fontunk belőle, bóbitáját levegőbe fújtuk. Napjainkban csak kevesen gondolunk élelemként vagy gyógynövényként rá, pedig endkívül sokoldalú növény, amely nemcsak gyönyörű, de gyógyhatású és ehető is. Gyógyítóerejét sokan abban látják, hogy a legendája szerint összeadódik benne a Nap, a Hold és csillagok ereje. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatom a pitypang jellemzőit, származását, gondozását és felhasználási lehetőségeit.
Pongyola pitypang (Taraxacum officinale) származása és ismertetőjegyei
A pitypang (Taraxacum officinale) egyike azon növényeknek, amelyek szinte mindenhol megtalálhatók, és számos környezetben képesek megtelepedni. A is hívott pongyola pitypang (Taraxacum officinale) az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozik, fészkesvirágzatú, levélrózsás növény.
Szívós, nagy alkalmazkodó képességű, mindenfelé gyakori, szántókon, gyümölcsösben, rét-legelőn, gyepterületen, parkokban, utak szélén, kertekben. Vadon évelő, termesztésben, hajtatásban azonban tenyészideje legfeljebb másfél év.
Eredetileg Európából és Ázsiából származik, de ma már szinte minden kontinensen találkozhatunk vele. Jellemzően a gyepes területeken, réteken és utak mentén nő, könnyen felismerhető a jellegzetes, sárga virágairól és a fogazott leveleiről.
További népies nevei: cserbóka, tejesgaz, kutyatej, kákics, gyermekláncfű, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág, tejesfű virág.
Jellemzői
- Évelő növény, melynek mélyreható gyökérzete van.
- Élénksárga fészekvirágzata van, mely sok apró virágból áll. Csak napos időben nyílnak, tavasszal és kora nyáron, de másodvirágzásként ősszel is előfordul.
- Levelei hosszúkásak, lándzsásak, üde zöld színűek, 10-20 cm hosszúak, fogazottak, a nyélre hosszan lefutók.
- Ha a növényt bármelyik részén felsértjük, keserű ízű, fehér tejnedvet ereszt.
- A termése bóbitás kaszat, melynek szél által terjedő magvai vannak.
Gyermekláncfű legendája
A legenda szerint, amikor az Isten elküldött egy angyalt, hogy megkérdezze a növényeket, hogy szeretnének kinézni, egyedül a pitypang nem tudta a választ. A többi növény mind vagy szép, piros vagy fehér akart lenni nagy virágokkal, hogy úgy nézzenek ki mint egy nyári álom vagy kék színűek akratak lenni, mint a tiszta ég. Az angyal végül még egy napot adott a pitypangnak a gondolkodásra.
Nappal az gondolta, sárga és gyönyörű szeretne lenni, mint a Nap. Az esti Holdat meglátva meggondolta magát és fehér, kerek, áttetsző külsőt szeretett volna, mint a hold. Ahogy feljöttek a csillagok, ismét elbizonytalanodott.
Amikor egy nap múlva elmondta az angyalnak, hogy olyan lenne, mint a Nap, mint a Hold és mint a csillagok, de nem tud dönteni, a Teremtő teljesítette vágyát. A virága eleinte sárga, mint a nap, majd fehér és kerék lesz mint a hold, a legkisebb szellő hatására pedig úgy szóródik szét mint a csillagok.
Pitypang szimbolikus jelentése: hűség, boldogság, a szerelem jóslata, Mária és Krisztus szimbóluma, sárga virágját Vas megyében „zsibadöglesztőnek” hívják.
Gondozása
A pitypang egyike azon növényeknek, amelyek minimális gondozást igényelnek, és gyakran gyomként kezelik őket. A növény könnyen eljed, így ha nem akarjuk, hogy mindenhol megjelenjen a kertben, érdemes szabályozni a terjedését. Ha termeszteni szeretnénk, akkor rendszeresen távolítsuk el a környező gyomokat, hogy a pitypangnak elegendő helye és tápanyaga legyen a növekedéshez.
- Igénytelen növény, mely napos és félárnyékos helyen is jól fejlődik.
- Szinte bármilyen talajban megél, de a humuszban gazdag talajt kedveli.
- Kevés gondozást igényel, nem kell rendszeresen öntözni.
- A tél folyamán is zöld marad.
Gyermekláncfű gyógyhatásai és felhasználása
A pitypang gyógyhatású leveleit, gyökerét és virágait is használják. A növény vízhajtó, emésztést javító, májvédő, vértisztító hatással bír.
A pitypangot a benne lévő keserűanyagok miatt hasznos gyógynövény. Gyökerét ősszel és tavasszal, levelét áprilistól júniusig, az egész növényt gyökérrel tavasztól őszig gyűjtjük.
Régóta használják emésztési gondok, gyomorproblémák ellen. Növeli az étvágyat, az erőnlétet, javítja az emésztést (enyhe hashajtó), gyulladáscsökkentő hatása is van. Hatóanyagai epe- és májbántalmak, zsíranyagcsere-problémák esetén jótékony hatással vannak a szervezetre.
A belőle főzött tea vizelethajtó és vértisztító, serkenti a máj és a vesék aktivitását, szél- és vízhajtó hatású. Csökkenti a vérzsírt, oldja a koleszterint. Vércukorszintet csökkent, cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása.
Reumás panaszok, köszvény, fájó ízületek esetén gyökerének főzetét borogatásra ajánlják.
Az étkezési célokra is használt levele gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, így például béta-karotin, C-, B1- és B2-vitamin, kálium, vas, kalcium, magnézium, foszfor is van benne.
Külsőleg szépítőszerként is használható: tejnedve szeplők halványítására, ránctalanításra is alkalmas.
Enyhe vízhajtó hatása is van, így segít eltávolítani a szervezetből a felesleges nátriumot és vizet. Ennek köszönhetően magas vérnyomással, illetve vesegondokkal küzdők számára is hasznos lehet a fogyasztása.
Gyökerét ősszel és tavasszal, virágát kora tavasszal, levelét áprilistól júniusig, az egész növényt gyökérrel tavasztól őszig gyűjtjük.
Pitypang felhasználása
A pitypang nemcsak dísznövény, hanem értékes gyógynövény is. A leveleit és a virágait hagyományosan felhasználják a gyógyászatban, például máj- és vesebetegségek kezelésére, valamint méregtelenítő és vizelethajtó hatású szerként.
A pitypang levelei salátába tehetők vagy főzelék készülhet belőle. A levelek virágzáskor tartalmazzák a legtöbb C-vitamint. Salátának sós-ecetes páccal készítsük el, a hozzáadott kevés olaj jól kiegészítheti aromáját. Ízletes salátánk lesz, ha pici olívaolajat, ízlés szerint aprított fokhagymát vagy medvehagymát, egy csipet sót és egy kevés citromlevet adunk hozzá. Más zöldségekhez, például fejes saláta, rukkola, friss céklalevél is jól illik, sőt a darabolt főtt tojás, vagy sajt is gazdagíthatja.
A virágaiból szörp és lekvár készíthető. A levélrózsák közepén lévő bimbókezdemények szintén fogyaszthatók, ízük és felhasználhatóságuk a kelbimbóhoz hasonlít. Az endíviasalátához hasonlóan lehet elkészíteni, különösen a citromos, olajos pitypang ízletes.
A szörphöz négy marék virág, másfél kilogramm cukor, két citrom és másfél liter víz szükséges. Az alapagyagokat egyszerűen csak össze kell főzni. Ha hosszabb ideig főzzük, töményebb, édes szirup is készülhet belőle, amelyet pitypangméznek is neveznek.
Az aranysárga pitypangra vagy másik nevén gyermekláncfűre sokan mérgesek, amikor tavasszal előbújik a kertben és „elrondítja” a makulátlannak álmodott füvet. Bosszankodás helyett van egy jobb ötletem: hasznosítsd! Tudtad, hogy pitypangvirág méz és szörp is készíthető az egészséges gyógynövényből? Mutatom is a recepetet.
Pitypang lekvár készítésről eddig még sosem hallottam. A pitypang mézet vagy pontosabban szirupot és pitypang szörpöt már magam is készítettem, de a pitypanglekvár most került először a látókörömbe.
Gyökeréből kávépótló főzhető.
Figyelmeztetés: a pitypang tejszerű nedve nagyobb mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat, ezérzt a zsenge leveleit szár nélkül fogyasszk inkább.
Ha még nem ismerted volna a kis csodát, most már ezt biztosan másként fogsz rá tekinteni. Gyönyörű dísze lehet a kertnek, gyógyhatású, ehető és a méhek is kedvelik. Ha egy igénytelen és hasznos növényt keresel a kertedbe, a pitypangot mindenképpen érdemes megfontolni. Élvezd a pitypang szépségét és értékeit, és hagyd, hogy megörvendeztesse és hasznosítsa a kertedet és az életedet!