Ne legyünk álszentek, ismerjük el, hogy az orchideákat csodálatos és hosszantartó virágaikért tartjuk. A lepkeorchidea virágoztatása tanulható művelet, az alapvető tudnivalókat ismerve nem marad el a siker. Tapasztat olvasónk elárulja, neki milyen módszerekkel sikerül évről évre előcsalogatnia a csodálatos virágokat.
Lepkeorchidea virágoztatása
„A Phalaenopsis nem virágzik, látom sokaknál most ez a téma. Megosztom a saját tapasztalataimat.
Ha egészséges a növény, a virágzás után új leveleket, új gyökereket hoz. Amikor ezek kifejlődnek és virágzást segítő táppal (a kálium és a foszfor több benne a nitrogénnél) locsoljuk, nem pedig olyannal, amiben a nitrogén van túlsúlyban akkor előbb-utóbb meg fog jelenni a virágszár is.
Ami elősegíti a virágzást:
- szakszerű tartás,
- a jó kondíció (lásd fentiek),
- éjszakai hőingadozás: én bukón hagyom fölöttük az ablakot, így békésen áramlik be fönt a hidegebb levegő anélkül, hogy bajuk esne egészen addig, amíg metsző hideg nincs odakint,
- napfény: nálam a nap téli alacsonyabb járása folytán ilyenkor sokkal napfényesebbek az ablakok mint nyáron, így menetrendszerű, hogy a phalaenopsisaim zöme kb. decembertől hoz virágot, amit én nem is bánok,
- virágzást segítő táp.
A kb. 60 orchideámból 8-on van virág, ezeknek a fele friss beszerzés, csak a többi nyílt ki nálam a nyár végére.
Az összes szépen fejlődött a nyár folyamán, mind új leveleket, gyökereket hozott, így okkal várhatom a virágzásukat, nincs miért izgulnom. Most a szobafestés okán a zöme ideiglenes helyen van, látszik, hogy zöldek „csak”.
Nagyon köszönjük a hasznos tanácsokat Vadady Máriának!