Az őszi, téli vírusos időszakban különösen fontos az immunrendszer megerősítése. Ha esetleg mégis elkaptunk valamit, akkor pedig a kórokozókkal szembeni küzdelem gyors és hatékony megoldására kell összpontosítanunk. Mindkét esetben eredményesen támogathatnak bennünket a csodás hatóanyagokkal rendelkező gyógynövények. Azok az immunerősítő gyógynövények, amelyek most bemutatok, a hazai kertben is termeszthetők és igen jó szolgálatot tesznek egészségünk megőrzése érdekében.
Immunerősítő gyógynövények a kertből
A most bemutatásra kerülő négy, egyszerűen tartható gyógynövény közül egyelőre csupán kettőről írtam részletes bejegyzést. Ezt hamarosan pótolom majd. A másik két csodálatos gyógynövény gondozásáról és felhasználási lehetőségéről még többet megtudhatsz a fotókra kattintva.
Csipkebogyó
A csipkebogyó (Rosa Canina) az egyik leghatékonyabb győgynövény a náthavírusok ellen. Hatása főként nagyon magas C-vitamin-tartalmának köszönhető. Remekül segíti a szervezetet a védekezésben, és a betegség leküzdésében.
Ráadásul van még benne vas, magnézium, kalcium, B1-, B2-, K-, és P.vitamin is, így hát jelentősen erősíti az immunrendszert. Egyhén lázcsillapító hatású, és segít mérsékelni a betegséggel együttjáró kimerültséget.
Teájához egy evőkanál szárított növényt kell 2,5 dl hideg vízben 5-6 órát hideg vízben áztatni. Forralni, forrázni nem szabad, mert akkor értékes hatóanyagainak nagyrésze elvész.
A csipkebogyó az ősz egyik legegészségesebb tápláléka. Rendkívül magas a C-vitamin-tartalma, nyolcszor-tízszer több, mint a citromé. A vadrózsa áltermése sokoldalúan felhasználható, tea és lekvár formájában is kifejti immunerősítő hatását. Összeszedtem azokat az információkat, amelyeket érdemes tudni a csipkebogyó fogyasztásáról és egyéb felhasználási módjairól.
Kasvirág
A kasvirág (Echinacea) igen hatékony immunerősítő. Különösen a légúti, influenzaszerű és aszmatikus megbetegedések ellen hatásos. Jótékony hatását kifejti allergiás panaszok, nőgyógyászati gondok vagy bőrgyógyászati tünetek esetén is.
Sejtregeneráló és májvédő hatású.Ha a szervezetben betegség üti fel a fejét, fogyasszuk teaként. Ehhez 3-5 kanálnyi szárított kasvirágot érdemes 10-15 percig főzni, majd leszűrés után melegen elkortyolgatni. Felnőttek alkoholos tinktúraként vagy gyógyszertári cseppként is bevihetik a szervezetükbe.
Kakukkfű
A kakukkfű – amit leginkább ételeink fűszerezérére használunk – nem mellesleg nagyszerű gyógynövény is. Enyhíti a köhögést és torokfájást, és emellett számos kedvező hatása van még.
Gyulladáscsökkentő, gombaölő. Vitaminokban, ásványi anyagokban és flavonoidokban is gazdag, így a megelőzésben is bátran számíthatunk rá. Természetes antioxidáns, amely véd a szabad gyökök elleni küzdelemben, ezáltal csökkenti a szervezetben kialakuló gyulladásos folyamatokat.
Teájához két kávéskanálnyi szárított kakukkfüvet kell 2,5 dl forrásban lévő vízben pihentetni 10 percig. Hosszú távon, kúraként igen hatásos.
A kakukkfüvet már az egyiptomiak és a görögök is használták fűszerként. Különösen a francia, az olasz és bolgár konyhában kedvelik, házi unikumnak is az egyik fő alapanyaga. Kert sem kell hozzá, akár egy cserépben is nevelhető a konyhaablakban, de kirándulások során a mezőn is rálelhetünk. Már is mutatom, milyen egyszerű a kakukkfű gondozása és mi mindenre használható a mediterrán konyha csodálatos fűszere.
Szurokfű, azaz oregánó
A szurokfű vagy oregánó (Origanum Vulgare) köhögéscsillapító, köptető, hörgő- és hangszalag-gyulladást, rekedtséget csökkentő gyógynövény. Emellett javítja az étvágyat, könnyíti az emésztést, epehajtó, izzasztó és enyhe vízhajtó hatással is rendelkezik.
Teájához 2,5 dl forrásban lévő vízzel kell leönteni egy evőkanál szurokfüvet, és legalább 15 percig fedő alatt áztatni, hogy a benne lévő értékes hatóanyagok gyógyteává alakuljanak. Napi egy csészével reggel és eggyel este igyunk.