Sokan úgy gondolják, hogy a gyönyörű kerthez elengedhetetlen a rengeteg napsütés. Pedig ez korántsem igaz! A félárnyékos és árnyékos kertek is csodálatosak lehetnek, sőt, egyedi hangulatot kölcsönöznek a kertnek, és menedéket nyújtanak a forró nyári napokon. A továbbiakban ötleteket adok a fényárnyékos kertek kialakításához, hogy azok igazi buja zöld oázissá válhassanak.
Fényárnyékos kertek
A kertben megkülönböztethetünk napos, félárnyékos és árnyékos zónákat. A félárnyékos zónákba naponta 4-6 óra közvetlen napsütés jut el, míg az árnyékos részeken kevesebb, mint 4 óra. A fény mennyisége a napszaktól, az évszaktól és a növényzet sűrűségétől függően változik.
Félárnyékos kertek növényei
A félárnyékos kertekben rengeteg gyönyörű növény díszíthet. Íme néhány példa:
- Virágok: astilbe, brunnera, fukszia, harangvirág, hortenzia, kankalin, klemátisz, páfrányok, pünkösdi rózsa, árnyliliom, árnyékos krizantém, boglárka
- Cserjék és fák: boróka, buxus, fagyal, hortenzia, japán juhar, kecskebárgyú, mahónia, tiszafa
- Kúszónövények: borostyán, iszalag, vadszőlő
A napos erkély igazi kánaán, de egyes balkonnövények félárnyékos erkélyre is ültethetők, sőt vannak olyanok is, amelyek naptól védett helyen érzik igazán jól magukat. A legelterjedtebb és legtöbb sikerélménnyel kecsegtető félárnyékos helyet kedvelő növények sorát hoztam. Videón is mutatom őket, hogy könnyebb legyen a választás.
Árnyékos kertek növényei
Az árnyékos kertekben is találhatunk gyönyörű növényeket, amelyek beérik kevesebb fénynyel is. Néhány példa:
- Virágok: begonia, fukszia, impatiens, kankalin, páfrányok, árnyliliom, tolmácsvirág
- Cserjék és fák: tiszafa, buxus, mahónia
- Kúszónövények: borostyán, iszalag
A kertben és az erkélyen is örökös gondot jelent, hogy mit ültessünk a kevésbé napos részekre. Árnyéktűrő balkonnövényt jóval kevesebbet találunk, mint napimádót, vagy épp félárnyékot kedvelőt, de azért az árnyas erkélynek sem kell üresen tátongania. Az árnyékos balkon növényei kevésbé színpompásak, de mindenképp érdemes bezöldíteni a legkisebb erkélyt is. Összeállításunkból kiderül, milyen növények valók azokra a részekre, amiket nem kényeztet napfény.
Tippek a fényárnyékos kertek kialakításához
- Ismerje meg kertje fényviszonyait: Figyelje meg, hogy a nap melyik szakában mennyi fény éri a kert különböző részeit.
- Válasszon árnyéktűrő növényeket: Ne ültessen fényigényes növényeket árnyékos helyre.
- Használjon mulcsot: A mulcs segít megőrizni a nedvességet a talajban és megakadályozza a gyomnövények növekedését.
- Hozzon létre fókuszpontot: Egy szobor, szökőkút vagy madáretető segíthet feldobni az árnyékos zugot.
- Ne feledkezzen meg a világításról: A kerti lámpák hangulatos légkört teremthetnek este.
Egy kis odafigyeléssel a félárnyékos és árnyékos kertek is gyönyörűek és meghívogatóak lehetnek. Ne féljen kísérletezni a különböző növényekkel és dekorációkkal, hogy megtalálja a tökéletes stílust a kertje számára.