A cserjés margitvirág (Argyranthemum frutescens) vagy cserjés margaréta bájos virágaival fantasztikus nyári hangulatot teremt egy kis erkélyen is, de akár a kertbe is kiültethetjük. Gondozása egyszerű, megfelelő ápolással gazdagon virágzik, a dús bokrok már kora tavasztól tele vannak virágokkal. Akár cserépben, akár a kertbe ültetve tartjuk, azt ne feledjük, hogy nem fagytűrő, ezért fagymentes helyen teleltetni kell.
A cserjés margitvirág (Argyranthemum frutescens) a Kanári-szigetekről származik, a fészkesek (Asteraceae) családjába tartozik. A Kanári-szigeteken, például Gran Canarián és Tenerifén honos.
Cserjés margaréta jellemzése, ismertetőjegyei
A margaréta már sok éve biztos helyet foglal el a cserepes és virágládás növények top 10-es listáján. Napos, tengerpari környezetet varázsol maga köré.
Idővel elfásodik, de ún. félcserjeként lágyszárú hajtásokat hoz. Természetes formája bokros, de törzzsel rendelkező fajtája is van. Emellett léteznek kompkt, csupán egyéves, balkonládákba, magas virágtartókba vagy kisebb cserepekbe való példányok is.
Ismertetőjegyei: örökzöld félcserje
Virágok: rózsaszín, fehér, vagy sárga színűek, fajtától függően teltek vagy egyszerűek, világos helyen egész évben virágzik
Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező
Magasság: kifejlett növény magassága virággal együtt 0,5 – 1,5 méter is lehet
Habitus: terebélyes, bokros, a levelek erősen szárnyaltak, többnyire kékeszöldek, törzses fává is nevelhető,
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel, nem télálló, így télre fagymentes helyre kell rakni
Virágzási idő: májustól októberig
Cserjés margaréta fajták
A cserjés margitvirágot gyakran pontos fajta megjelölés nélkül kínálják, de jobb kertészetekben speciális nemesítéseket is árulnak.
Legismertebb margaréta fajták:
„Maja Bofinger”: fehér virágú,
„Silves leaf”: fehér virágú, ezüst színű levelekkel,
„Dana”: alacsony növésű, fehér, balkonládába való,
„Vara”: alacsony növésű, fehér, balkonládába való,
„Crazy Daisy”: alacsonynövésű, eltérő színekben, részben telt virágokkal,
„LaRita”: alacsonynövésű, eltérő színekben, részben telt virágokkal.
Cserjés margitvirág gondozása
A margaréta a napos vagy félárnyékos helyet szeret.
Gyakori öntözést igényel, főleg nyáron. A növekedési időszak alatt tartsuk egyenletesen nedvesen. Százaság esetén alaposan öntözzük meg, de kerüljük a vizesedést.
Augusztusig hetente tápoldatozzuk.
Az elnyílt virágokat és a barna leveleket rendszeresen távolítsuk el. További dús virágzásra sarkallhatjuk, ha az első fővirágzás után egyharmaddal visszavágjuk.
Margaréta teleltetése
Olyan világos helyre tegyük, amennyire csak lehetséges, 4-8 °C-on tartva mérsékelten öntözzük, szükség esetén sötétben is teleltethetjük, ilyenkor a felére metsszük vissza, és tartsuk szárazon.
Tavasszal harmadára vágjuk vissza a hajtásokat, 1-2 évente ültessük át.
Margaréta metszése
Tavasszal metsszük vissza, valamint a fővirágzás után és a sötétben teleltetés előtt.
Amennyiben nyáron csökken a virágzás, akkor a hajtások 5-10 cm-es lerövidítésével serkenthetjük az utóvirágzást. A nagyon csunya virágokat radikálisan vágjuk vissza és trágyázzuk meg.
Cserjés margitvirág szaporítása
Augusztusban/szeptemberben vagy tavasszal vágott fedugványról szaporíthatjuk. Növekedés közben többször csípjük vissza, hogy bokrosodásra serkentsük.
A ritkán kapható magokat tavasszal vessük el, 15-18 °C-os csírázási hőmérsékletet kíván.
Margitvirág kártevői, betegségei
Levéltetvek, takácsatkák, fehér legyek, aknázó legyek egyaránt megtámadhatják. Túl nedves téli tartás esetén gyökérrodhadás léphet fel.
Margitvirág felhasználása
A cserjés margitvirág csak dísznövényként használható. Sokféleképpen kombinálható más cserepes növényekkel. Különösen szépen mutat és nagyon jó hangulatot ad mediterrán növényekkel együtt. Illik hozzá bármilyen citrusféle, olívafa, közönséges babér, a leander és a murvafürt is.