Az aszparágusz (Asparagus densiflorus), díszspárga vagy klárisfű egyike a méltánytalanul hanyagolt levéldísznövényeknek. Nagyanyáink idejében még az esküvői csokor is elképzelhetetlen volt nélküle. Bár teleltetést igényel, érdemes beszerezni egyet, mutatom is milyen egyszerű az aszparágusz gondozása.
Aszparágusz (Asparagus densiflorus) gondozása
Az aszparágusz (Asparagus densiflorus) a liliomfélék családjába tartozik, Afrikában és Ázsiában őshonos. Több fajtája létezik, pl. fátyolaszparágusz, sarlós aszparágusz. Az egyes fajták gondozása hasonló, a cikkben most a kerti aszparáguszra vagy más néven díszspárgára vonatkozóan gyűjtöttük össze a tanácsokat.
Egyéb nevei: díszspárga, klárisfű, tűlevelű aszparágusz
Aszparágusz igényei, gondozása
Az aszparágusz szereti a fényt, de félárnyékos helyen is szépen fejlődik. Nyáron átlagos meleget igényel, nagyon jól érzi magát és szépen fejlődik a szabadban.
Fagyérzékenysége miatt teleltetni kell, a 15 foknál melegebb helyen azonban sárgulnak és lehullanak a levelei. Szereti párás levegőt, ezért télen a cserepét érdemes kavicsos tálcára helyezni.
Ha csak meleg helyen tudjuk teleltetni, akkor számítsunk arra, hogy a tűlevelek megsárgulnak és lehullanak. Ezt megelőzendő, érdemes a beköltözéskor alaposan visszavágni. Nem kell sajnálni, tavasszal, a szabadba helyezéskor hamar magához tér és új szárakat, levelet hoz. Ez ráadásul cukor hozzáadásával segíthetjük is.
Teleltetése
Panelben vagy túlfűtött lakásban teleltetve érdemes visszavágni a hajtásokat és csak annyira öntözni, hogy gyökerei ne száradjanak ki.
Átültetése
Tavasszal ültessük át friss földbe, kezdjük el locsolni. Tegyük világos helyre, pár héten belül a növény újra hajtani fog. A fagyok elmúltával kirakhatjuk a teraszra. Tavasztól őszig, a növekedési időszakban bőven locsoljuk a földjét és kéthetente egyszer adjunk az öntöző vízhez egy kevés tápoldatot is.
Kétévente egyszer ültessük át nagyobb cserépbe laza, jó minőségű virágföldbe. Apró fehér virágaiból piros bogyók teremnek, amik nagyon mérgezőek, ezért kisgyermekes családoknak vagy ahol házi állat él, a tartása nem javasolt.
Érdemes havonta egyszer a tövéhez egy kanál cukrot tenni, ez segít, hogy sűrűbb legyen a növényünk és megakadályozza, hogy hosszú csüngő, erőtlen ágak képződjenek.
Klárisfű szaporítása
Az aszparágusz legegyszerűbben tőosztással szaporítható tavasszal vagy ősszel. Előzetesen fertőtlenített éles késsel, vagy metszőollóval egyszerűen csak vágjuk ketté a tövet, úgy hogy mindkét részhez tartozzanak gyökerek is. A szét választott növényrészeket tápdús, friss földbe ültessük.
Próbálkozhatunk magvetéssel is. A piros bogyókban lévő magok tavasszal hamar kikelnek. A kis növény azonban lassan nő, több év alatt lesz belőle megtermett, szép növény.
Aszparágusz betegségei, kártevői
Betegségekkel, kártevőkkel szemben jól ellenáll. A levelek sárgulása és lehullása többnyire a teleltetés során, túl magas hőmérséklet következtében alakul ki. Nyugodtan vágjuk le ezeket az ágakat tövig. Tavasszal a bővebb öntözés hatására szépen regenerálódik és a szabadban meg is erődösödik, bedúsul.
Több olvasóm is rendelkezik aszparágusszal, elmondták, nekik milyen módszer vált be a gondozásánál.