Tollas kakastaréj (Celosia Plumosa) színes bóbitája miatt igen kedvelt egynári növény. Gondozása egyszerű, élénk vörös, bordó, sárga vagy narancspiros virágait júniustól szeptemberig hozza.
Tollas kakastaréj (Celosia Plumosa) gondozása
A tollas kakastaréj 30-70 cm magasra növő, feltűnő színű füzérvirágzatú egynyári dísznövény. Élénk vörös, bordó, sárga és narancspiros virágai júniustól szeptemberig díszítenek. Gyakran a szára is beszíneződik, különösképpen a bordó fajtáknál.
A tollas kakastaréj gondozása egyszerű. Mint a többi egynyári növényt, ezt is magvetéssel szaporítják. Apró magjait február-márciusban vethetjük, majd jöhet a tűzdelés és a cserepezés. A fagyok elmúltával kerülhet ki a szabadba, tápdús talajba, napos helyre. Közepesen vízigényes.
Nagyobb virágágyásokba, parkokba, kőedényekbe ültetve szépen díszít, gyorsan bokrosodik, szép színfoltot ad. Vágott és szárított virágként is felhasználható.
Egy kis érdekessés a tollas kakastaréjokról
Érdemesnek tartom megemlíteni, hogy tollas kakastaréjnak van egy magyar nemesítésű változata is a Celosia Plumosa Arrabona.
A narancspiros színű növényt Győr város római kori nevéről, Arrabonáról nevezték el. Nemesítése Dr. Kováts Zoltánnak, az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet alapító munkatársának köszönhető. Az intézetben rideg körülmények között zajlik a nemesítés, hogy a növények minél jobban tűrjék a szélsőséges időjárást.
2013-ban a Celosia Plumosa Arrabona az év nemzetközileg elismert dísznövénye lett. Az első díjat megtisztelő címet a 2012-ben a Velencében rendezett Fleuroselect konferencián ítélték oda a magyar nemesítőknek. A következő évben hatalmas karriert futott be a növény. Amerikától Ázsiáig szerte a világon forgalmazták és a pozitív visszajelzéseknek köszönhetően nyerte el Dániában a megtisztelő címet.
A PanAmerican Seed, a világ egyik vezető vetőmagot forgalmazó cége elégedetten terjeszti a narancspiros virágú növény magjait, hisz már látható, hogy megtartja azokat a fajtatulajdonságokat, amelyek alapján kiérdemelte az aranyérmet.
Közel 10 évig tartó kutatómunka eredménye az aranyérem. Dr. Kováts Zoltánnak nem ez az első sikere, Ő rendelkezik a legtöbb egynyári dísznövények nemesítéséért kapott aranyéremmel.