Site icon Balkonada

Kövér porcsin (Portulaca oleracea), az alábecsült gyógynövény

A kövér porcsin (Portulaca oleracea), más néven porcsinfű, sok kertész számára csak egy kiírthatatlan gaz, gyomnövény. Azonban ez az alábecsült növény ehető és számos egészségügyi előnnyel rendelkezik. Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal. A népi gyógyászatban évszázadok óta használják gyógyhatásai miatt, de a konyhában is egyre népszerűbbé válik. Ebben a blogbejegyzésben bemutatom a kövér porcsin gondozását, felhasználását és jótékony hatásait.

Kövér porcsin (Portulaca oleracea) jellemzése és gondozása

Már a rómaiak felfedezték jótékony hatását: a vérhas, a bélférgek, a fejfájás és a gyomorfájás kezelésére használták. A hagyományos kínai orvostudomány is már évezredek óta alkalmazza, és a „hosszú életzöldségeként” emlegetik. A növény talaj feletti részeit kiszárítva használták láz, hasmenés, karbunkulus, ekcéma és más problémák kezelésére, cukorbetegség, érszűkület és vesekő ellen is. A kínaiak, az angolok, a franciák és az olaszok régóta használják élelmiszerként is a mindenhol megtermő zöld növényt.

A kövér porcsin napfénykedvelő növény. Teljes napfényben érzi magát a legjobban, de részleges árnyékban is megél. Melegkedvelő, és jól tűri a szárazságot. Ideális hőmérsékleti tartománya 20-30°C között van.

Nagyon szárazságtűrő, de a legjobb növekedés érdekében rendszeres öntözést igényel, különösen forró, száraz időszakokban. Fontos, hogy a talaj jó vízelvezetésű legyen. Homokos és kavicsos talajban is jól érzi magát. Nem igényel gyakori trágyázást, de tavasszal egy kis mennyiségű szerves trágyával vagy komposzttal segíthetjük a növekedést.

Magvait elszórva önmagától is szaporodik, szinte kiírthatatlan.

Miért érdemes fogyasztani a kövér porcsint?

A kövér porcsin nemcsak finom, hanem rendkívül tápláló is. Számos jótékony hatással rendelkezik, amelyeket érdemes kihasználni.

Tippek a kövér porcsin gyűjtéséhez és fogyasztásához

A kövér porcsin nyersen és főzve is fogyasztható. Nyersen salátákba, szendvicsekbe, turmixokba tehető. Főzve levesekbe, főzelékekbe, sültekhez keverhető. Teát is készíthetünk belőle, ami kiváló immunerősítő.

Felhasználási módok

Enyhén sós, fűszeres leveleit felhasználhatjuk salátának, salátaadaléknak, diétás ételekhez, illetve vegetáriánus konyhában fűszernek. A fiatal levelek sószegény diétás ételek ízesítésére alkalmasak.

Meleg ételekbe az utolsó pillanatban tegyük, így kevésbé veszti el zamatanyagait és magas C-vitamin-tartalmát.

Télire, megsózva, üvegekbe rakva, ecettel vagy borral felöntve tartósítható. Szárítva elveszti értékes íz- és zamatanyagait, de fagyasztani lehet.

Saláták

A kövér porcsin levelei és szárai ropogósak és enyhén savanykás ízűek, így kiválóak salátákba.

Porcsin saláta: 250 g porcsinlevél, 2 ek olivalolaj, 1 ek citromlé, só, bors, lila hagyma. Mossuk meg a porcsinlevelekett, majd tegyük egy tálba. Készítsük el az öntetet: 2 evőkanál olivalolajat keverjünk össze 1 evőkanál citromlével. Ezután tegyünk bele egy csipetnyi sót és őrölt borsot, majd szórjuk bele az apró kockára vágott lila hagymát. Öntsük a porcsinra.

Kombinálhatjuk más zöldségekkel és öntetekkel. A paradicsom saláta finom ízesítője lehet.

Levesek és főzelékek

A növény leveleit és szárát vajban megpárolva levesekhez és főzelékekhez is hozzáadhatjuk, hogy növeljük az étel tápértékét. Az idősebb leveleket spenótként készíthetjük el. Sült húsokhoz, illetve grillezett ételekhez kiváló

Smoothie-k

Leveleit turmixokba is keverhetjük, hogy egy kis extra tápanyagot adjunk az italhoz.

Pesto

A növény leveleit bazsalikom helyett vagy mellett használhatjuk pesto készítéséhez. Adjuk hozzá fokhagymát, parmezánt, olívaolajat és diót vagy fenyőmagot.

Pakolás sérülésre

Törjük össze a friss növény szárát és leveleit, fogjuk vászonruhába, és tegyük a sérült testrészre. Rögzítsük, akár egész éjszaka is rajta maradhat.

Exit mobile version