Az angliai kékcsengő (angolul: bluebell, latinul: Hyacinthoides non-scripta az Egyesült Királyság egyik ikonikus vadvirága. Tavasszal, április és május között tömegesen borítja be az erdők talaját kékes-lilás színű virágszőnyeggel, lenyűgöző látványt nyújtva. Nem véletlen, hogy az angol erdők egyik legismertebb növényeként tartják számon, és számos irodalmi, művészeti alkotásban is megjelenik.
Az angliai kékcsengő származása és elterjedése
Az angliai kékcsengő (Hyacinthoides non-scripta) Európa atlanti térségében őshonos, főként az Egyesült Királyságban, Írországban, Franciaország északnyugati részén, valamint a Benelux-államokban található meg. Különösen szereti a lombhullató erdőket, ahol a fák lombkoronája tavasszal még nem árnyékolja be teljesen a talajt, így elegendő fényt kap a virágzásához. Az Egyesült Királyságban a kékcsengő olyan jelentős növényfaj, hogy védett státuszú, és a természetkárosítását jogszabályok tiltják.
A hagymás évelő növény elérheti a 30–50 cm-es magasságot. Virágai harang alakúak, kissé csüngőek, és egyoldalúan helyezkednek el a karcsú virágszáron. Színük általában mélykék vagy liláskék, ritkábban fehér. A virágzat enyhén illatos, méhek és más beporzók számára vonzó. Levelei hosszúkásak, keskenyek és sötétzöld színűek.
Neve alapján sokan harangvirágnak gondolják, pedig nem az. Bár a kinézetük hasonló, a kékcsengő még sem tévesztendő össze a jácinttal, bár rokonok.
Angliai kékcsengő gondozása
Ha kertben szeretnénk nevelni ezt a különleges növényt, az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:
- Fényigény: Félárnyékos vagy árnyékos helyeket kedvel, ahol tavasszal elegendő fény éri, de a nyári erős napsugárzás nem égeti meg a leveleit.
- Talaj: A laza, humuszban gazdag, jó vízelvezetésű talajt kedveli. A természetes élőhelyén gyakran avar borítja a talajt, ami segíti a nedvesség megtartását.
- Ültetés: Hagymáit ősszel (szeptember–november) kell elültetni kb. 8–10 cm mélyre. Fontos, hogy ne bolygassuk a már kialakult növényállományt, mert érzékeny a zavarásra.
- Öntözés: A természetes csapadék általában elegendő számára, de száraz időszakokban szükséges lehet az öntözés.
- Szaporítás: Hagymáiról könnyen szaporítható, de a magról nevelés hosszadalmas folyamat, akár 5 év is eltelhet a virágzásig.
Érdekességek
- Az angliai kékcsengő mérgező növény, mivel olyan alkaloidokat tartalmaz, amelyek irritációt és gyomorpanaszokat okozhatnak, ha elfogyasztják.
- A viktoriánus korban a kékcsengőből készült kivonatokat ragasztóként használták könyvkötéshez és textíliákhoz.
- A Hyacinthoides non-scripta könnyen kereszteződik a spanyol kékcsengővel (Hyacinthoides hispanica), ami veszélyezteti a tiszta angliai kékcsengő állományát.
A Hyacinthoides non-scripta nemcsak az angol táj egyik legmeghatározóbb növénye, hanem egy igazi tavaszi csoda is, amely varázslatos látványával és illatával elbűvöli az embereket. Kerti nevelése nem bonyolult, ha megfelelő körülményeket biztosítunk számára, és ezzel egy darabot csempészhetünk az angol erdők szépségéből saját környezetünkbe is.
A tavasz beköszöntével az angliai erdők nem fehérbe öltöznek, mint hazánkban a hóvirágtól vagy tőzikétől, hanem kék virágszőnyeg borítja a talajt. A csodálatos kék virág pedig nem más, mint a bluebells, amit magyarul angliai kékcsengőnek hívunk. A Közel és távol blogon még több fotót megtekinthetsz erről a csodálatos növényről.