Site icon Balkonada

Tárkony termesztése, jótékony hatásai és felhasználási módjai

A tárkony (Artemisia dracunculus) egy aromás, évelő növény, amelyet főként fűszerként használnak. Jellegzetes ánizsos íze miatt a francia konyha elengedhetetlen alapanyaga. De nemcsak ízével, hanem számos jótékony hatásával is felhívja magára a figyelmet. A termesztése nem igényel különösebb szaktudást, és a felhasználási lehetőségei szinte végtelenek. Ebben a blogbejegyzésben részletesen bemutatom a tárkony termesztését, jótékony hatásait és felhasználási módjait.

A tárkony igényei és gondozása

Jótékony hatásai

A tárkony gazdag illóolajokban, vitaminokban és ásványi anyagokban.

Rendszeres fogyasztása számos egészségügyi előnnyel járhat:

A tárkony felhasználási módjai

A tárkony leveleit frissen vagy szárítva egyaránt használhatjuk. Az ókori görögök tárkony rágásával kezelték a fogfájást, mert képes elzsibbasztani a szájat. A középkorban a mérgező kígyócsípésekre alkalmazták. A tárkony helyettesítheti a sót azon emberek számára, akiknek magas a vérnyomásuk.

Gasztronómia: A tárkonyt gyakran használják levesek, mártások, saláták és húsételek ízesítésére. Friss leveleiből készíthetünk pesto-t, salátát vagy fűszervajat. Szárított leveleit pedig húsételekhez, levesekhez és mártásokhoz adhatjuk. Kiválóan párosítható csirkével, halakkal, zöldségekkel és burgonyával. Különösen népszerű a tárkonyos csirkeraguleves, amely a magyar konyha egyik kedvelt fogása. Emellett tárkonyos ecet készítésére is kiválóan alkalmas, ami kiváló ízt ad salátáknak.

Gyógyteák: A tárkonyból készült tea kiválóan alkalmazható emésztési problémák enyhítésére, illetve stresszoldóként.

Illóolajok: A tárkonyból készült illóolajat gyakran használják masszázsolajként vagy aromaterápiában, mivel segíti az izomgörcsök oldását és nyugtató hatású.

Tipp: A tárkony illóolaja erős, ezért óvatosan kell adagolni az ételekhez.

Exit mobile version