Site icon Balkonada

Kamilla, orvosi székfű gondozása, felhasználása

A kamilla, más néven orvosi székfű (Matricaria chamomilla) az egyik legismertebb és legkedveltebb gyógynövény, mely nem hiányozhat egyetlen háztartásból sem. Számos gyógyhatással rendelkezik, és nem mellesleg rendkívül egyszerűen gondozható. Ebben a bejegyzésben bemutato, hogyan gondozhatod és használhatod ezt a csodálatos növényt.

Kamilla származása, jellemzése

A kamilla (Matricaria chamomilla) az őszirózsafélék családjába tartozó gyógynövény, őshazája Dél-Európa és Kis-Ázsia. Két fő típusa, a német kamilla (Matricaria recutita) és a római kamilla (Chamaemelum nobile) használatos gyógynövényként. A kamillavirág jellegzetes aromájú és kesernyés ízű.

Az ókori egyiptomiak és görögök már ismerték és gyógyászati célokra használták. A Római Birodalom idején egész Európában elterjedt.

Magyarországra valószínűleg a rómaiak hozták be. Azóta vadon is előfordul az ország déli és nyugati felén, napos, száraz réteken, legelőkön, gyomtömegekben. Legnagyobb tömegben az Alföld szikes területein terem. Dísz- és gyógynövényként is termesztik.

A kamilla júniustól augusztusig virágzik, ekkor szedjük virágait a későbbi felhasználáshoz.

Kamilla igényei és gondozása

A kamilla kedveli a napos helyet és a jó vízáteresztőképességű talajt. Nem igényel sok tápanyagot, de a virágzás fokozása érdekében tavasszal érdemes komposzttal vagy trágyával dúsítani a talajt. Fontos a gyomlálás, hogy a kamilla ne kelljen versenyeznie a tápanyagokért.

Hely

A kamilla napfénykedvelő növény, ezért válassz számára napos helyet a kertben. Az árnyékos helyeken is megél, de ott kevesebb virágot hoz.

Talaj

A kamilla jól érzi magát laza, jó vízelvezetésű talajban. Ha a talaj túl kötött, érdemes homokkal vagy komposzttal lazítani.

Víz

A kamilla nem igényel sok vizet, elegendő hetente egyszer megöntözni, kivéve a nagyon forró, száraz időszakokat, amikor gyakrabban is szükség lehet öntözésre. Fontos, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, de a víz se pangoljon.

Tápanyag

Nem igényel sok tápanyagot. Elég, ha tavasszal komposzttal vagy trágyával dúsítjuk a talajt.

Kamilla vetése

A magokat tavasszal, április-május környékén érdemes elvetni, amikor már nem fenyegeti fagyveszély. Fényre csírázik, ezért a magokat csak vékony réteg földdel szórjuk be.

Metszés

A kamillát virágzás után érdemes levágni, hogy újabb virágokat hozzon.

Teleltetés

A kamilla egynyári növény, ezért nem kell teleltetni.

Kártevők és betegségek

A kamilla viszonylag ellenálló növény, de levéltetvek és gombás betegségek előfordulhatnak. Ha szükséges, használj természetes növényvédő szereket.

Kamilla gyógyhatásai

A kamillát számos gyógyhatású tulajdonság jellemzi. Gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, emésztést segítő, nyugtató és görcsoldó hatású. Teaként, fürdőként, borogatásként vagy kenőcs formájában is használhatjuk.

Hatóanyagai: illóolajok, nyálka szeszkviterpének, flavonoidok, azulén.

A kamilla a magyar népi gyógyászat egyik legfontosabb gyógynövénye. Számos betegség kezelésére használják, többek között:

A kamilla felhasználása

A kamillát virágzáskor kell gyűjteni. A virágzatot kézzel szedjük le, és árnyékban szárítjuk. A szárított kamillát hűvös, száraz helyen kell tárolni.

A kamillát számos formában és céllal lehet felhasználni. Az emésztőrendszer betegségeire, szájüregi gyulladások és bakteriális fertőzések kezelésére, légzőszervi megbetegedésekre ajánlott. Hatékonyan gyógyítja a különböző bőrbetegségeket (sebek, bakteriális bőrbetegségek, bőr- és nyálkahártyagyulladások, ekcéma, kontakt dermatitisz), de izületi gyulladások és reumatikus fájdalmak enyhítésére is javallott.

Gyógyászati felhasználás

Kozmetikai felhasználás

Konyhai felhasználás

Figyelmeztetés: A kamilla egy biztonságos gyógynövény, de terhes nők és szoptató anyák csak orvosi felügyelet mellett fogyaszthatják.

Tippek és tanácsok a kamillához

Összefoglalva, a kamilla nemcsak szép és illatos dísze lehet a kertednek, hanem számtalan hasznos felhasználási lehetőséget is kínál. Könnyen gondozható, és egész évben hasznosíthatod a belőle készült termékeket. Ne habozz, ültess kamillát, és élvezd a természet ajándékait!

Exit mobile version