Site icon Balkonada

Japán arália: díszes szobanövény és kerti kedvenc

A japán arália (Fatsia japonica) vagy szobai arália lenyűgöző örökzöld növény, mely nemcsak otthonunkat díszítheti, de a kertben is megállja a helyét. Nagy, ujjasan szeldelt leveleivel és impozáns megjelenésével igazi ékköve lehet bármelyik térnek. Ebben a blogbejegyzésben részletesen bemutatom a japán arália gondozását, szaporítását és a gyakori kártevőit, hogy a legjobb eredményeket érhesd el a növényed nevelésében.

Japán arália (Fatsia japonica) szármzása és jellemzése

A japán arália nevéhez hűen Japán déli részén, valamint Ázsia trópusi és szubtrópusi erdeiben honos. Mára bolygószerte elterjedt dísznövényként, Új-Zélandra pedig betelepítették, ahol a számára kedvező klíma hatására elszaporodott.

A japán aráliát nevezik szobai aráliának is, mivel sok helyen szobanövényként tartják. Magyarországon szépen áttelel, így akár a kert dísze is lehet.

A bokorszerű, örökzöld növény eredeti élőhelyén akár a három méteres magasságot is elérheti.Szára rövid, melyből szertaágazó ágak fejlődnek. Lombja tömöttnek hat hatalmas, fényes, élénkzöld levelei révén, melyek közel félméteres levélnyélen ülnek, és 20-40 centisre is megnőnek. Ujjasan szeldeltek, általában 7-9 ilyen ujjra szakad fel egy-egy levél.

A idősebb példányok levelei fölött ősz közepén merev ágak indulnak az ég felé, aemylekből apró, krémszínű virágokból álló gömbvirágzatok fejlődnek ki. A késői virágzást követő tavaszon ezek fekete, ehetetlen bogyókká érnek. Szobanövényként ritkán fordul elő virágzás.

A japán hagyomány szerint a terebélyes növény elűzi a rossz szellemeket, modern kutatások pedig a levegő tisztító hatását vizsgálják. Az biztos, hogy a szennyezettebb levegőt is jól tűri, emiatt városi kertekbe, parkokba is jó választás lehet.

Mivel teret keövetel magának, a helyét érdemes körültekintően megválasztani. Arra lehet számítani, hogy amilyen magas lesz, ugyanolyan széles is.

Japán arália igényei és gondozása

Fény

Szereti a fényt, de a tűző napot nem kedveli. Ideális számára a világos, de nem napos elhelyezés. Elhelyezhetjük beltéren, de kerüljük a közvetlen napfényt, mert az leveleit megperzselheti. Szobanövényként keleti vagy nyugati fekvésű ablakpárkányra tegyük. Kültéren is kiválóan tartható árnyékos, félárnyékos helyen.

Hőmérséklet

A meleg, párás környezetet kedveli. Nyáron a 20-25°C-os hőmérséklet ideális számára. Télen a szobanövényként,cserépben tartott példányokat 10-15°C-ra hűvösebb helyre költöztethetjük. A kertben nevel arália levelei nagyobb fagyok esetén időlegesen, erőteljesen lekonyulhatnak.

Öntözés

Rendszeres öntözést igényel, de ügyeljünk rá, hogy ne áztassuk el a talajt. A föld legyen nedves, de ne lucskos. Télen mérsékeljük az öntözést.

Páratartalom

Szereti a párás levegőt. Ha a levegő száraz, párásítsunk a növény körül, akár egy tálca vízzel, vagy párásítóval.

Tápanyag

Tavasszal és nyáron kéthetente tápoldatozzunk a növénynek komplex folyékony műtrágyával.

Metszés

A japán arália tavasszal vagy ősszel visszametszhető, hogy formában tartsuk, és serkentsük az új hajtások növekedését.

Átültetés

Fiatalon évente, idősebb korban 2-3 évente ültessük át a növényt tápdús, jó vízelvezetésű talajba.

Japán arália szaporítása

A japán arália szaporítása viszonylag egyszerű, és két fő módszere van: a magvetés és a dugványozás.

Magvetés

A magokat tavasszal, meleg, nedves talajba vetjük. Fedjük le őket vékony réteg földdel, és tartsuk a talajt egyenletesen nedvesen. A csírázási idő általában 4-6 hét.

Dugványozás

A dugványozás a leggyakoribb és legbiztonságosabb módszer. Nyáron vágjunk le egy egészséges hajtást, amely legalább 10-15 cm hosszú. Távolítsuk el az alsó leveleket, és helyezzük a dugványt gyökereztető hormonba, majd nedves homok és tőzeg keverékébe. Tartsuk meleg, nedves környezetben, és néhány hét alatt gyökeret ereszt.

Kártevők, betegségek

A japán aráliát levéltetvek, pajzstetvek és pókok támadhatják meg. Ha kártevőket észlelünk, rovarölő szerrel kezeljük a növényt.

A pajzstetvek kis, ovális alakú rovarok, amelyek a levelek fonákján élősködnek. Az érintett leveleket alkoholos vattával tisztítsuk le, vagy használjunk neem olajat.

A takácsatkák apró, pókszerű rovarok a levelek szívogatásával károsítanak. Gyakran finom hálót szőnek a levelek között. Kezeljük a növényt szappanos vízzel vagy rovarölő szerrel.

A levéltetvek kis zöld vagy fekete rovarok, amelyek a friss hajtásokat támadják meg. Permetezzük a növényt szappanos vízzel, vagy használjunk speciális levéltetű elleni szert.

Gyökérrothadás túlöntözés következtében alakulhat ki. Kerüljük a túlzott öntözést, és gondoskodjunk a jó vízelvezetésről.

Nedves környezetben a penészgombák is megjelenhetnek a leveleken. Távolítsuk el az érintett részeket, és csökkentsük a páratartalmat.

Figyelem: mérgező növény, ezért kisgyermekektől és háziállatoktóll tartsuk távol.

Exit mobile version