Mindamellett, hogy a kislevelű fikusz, a ficus benjamina az egyik legkedveletebb és leghálásabb szobanövény, gyakran okoz fejtöröst a levélhullás megállítása. Olvasói kérdésre, olvasói tapasztalatokkal adom meg a választ arra, hogy lesz újra dúslevelű és szép a felkopaszodott ficus benjamina.
Felkopaszodott ficus benjamina helyrehozása
Olvasónk elkeseredetten kért tanácsot a kislevelű fikuszával kapcsolatban.
„Sziasztok! Sok éves fikusz növényem nincs jól. Lehullajtotta leveleit, talán itt a vég? Hogyan tudnék segíteni rajta?” – hangzott Kövesdy Orsolya kérdése.
Nézzük is a választ!
Mi okozza a fikusz levélhullását?
Az egészséges kislevelű fikusz (Ficus Benjamina) apró zöld vagy fehér-tarka levelei gyakran hullámos szélűek, kecses hajtásai lefelé csüngnek. Bizonyos mértékig természetes, hogy ősszel vagy télen lehullik a levelek egy része.
Levélhullás okai a természetes hulláson túl
- hőingadozás, hőmérséklet: Nyáron 18–22°C, télen 14°C az ideális számára. Ha választásra kényszerűlünk, inkább a melegebb, mint hidegebb helyen tartsuk. A tarka levelű fajták az alapváltozatnál is több fényt és meleget igényelnek. Nem megfelelő hőmérsékletre levélvesztéssel válaszol.
- huzat: fokozottan érzékeny, rögtön ledobja leveleit.
- alacsony páratartalom: magas páratartalmat igényel, a túlfűtött, lakásokban a levelek gyakran lehullanak.
- helyváltoztatás: időnként megsínyli ha máshova helyezzük és ledobálja a leveleinek egy részét. Ettől nem kell megijedni, ez átmeneti jelenség, rövid idő alatt regenerálódik.
Levélhullás megelőzése és megállítása
Leginkább úgy előzhetjük meg a fikusz túlzott mértékű felkopaszodását, ha megyfelelő helyet biztosítunk számára. Világos, megfelelő hőmérsékletű és huzatmentes helyen csak minimális a levélvesztés.
Száraz helyen a leveleit érdemes rendszeresen permetezni és ezzel párásítani. Jó megoldás, ha a cserép alá egy nagyobb kavicsos tálcát helyezünk.
Tavasztól őszig bőségesen locsoljuk hetente egyszeri tápoldatozással. Télen – főleg a nagyobb növényeknél – hagyjuk a két locsolás között kicsit megszikkadni a földet.
A tavaszi fagyok elmúltával jobban érzi magát a szabadban, mint a szobában. Félárnyékos helyre tegyük és egészen az őszi fagyokig kint maradhat. Tavsszal érdemes alaposan megmetszeni. Rendszeres locsolással és tápoldatozással hamar regenerálódik.
Olvasói tanácsok a felkopaszodott ficus benjamina meggyógyítására
Természetesen az olvasók is elmondták saját tapasztalataikat a fikusz gondozásáról.
Simon Izabella: „Próbáld világos helyre tenni, ahol kap egy kis szűrt napfényt is, és ha tudod tavasszal mindenképp tedd ki szabadba árnyékos helyre szépen helyrejön.”
Varga Árpádné Szigony Alíz: „Nálam is így néz ki, nyáron kint gyönyörű lombot növesztett mára 2/3 át lehullatta, de majd nyáron megint létre jön egy kis fazonigazítás után.”
Egryné Pavelka Klára: „Drasztikusan vágd vissza és ha teheted tavasztól őszig ültesd ki szabadfőldbe. Én is ezt tettem, ugyan ilyen volt és most csodálatosan dús.
Márta Bábelné Varjas: „Az enyém 20 éves, de minden télen sok levelet hullat, tavasszal irány az árnyékos kert, vagy terasz.”
Szilvia Marianna: „Az enyém ugyanezt csinálta egy sarokban, ahol a szellőztetés miatt huzat volt. Rakd máshová. Én jól meg is metszettem, kellett kis idő míg helyre jött.”
Huber Zs Koncz: „Hát a megoldás, ahogy a többiek írták: erős metszés, sok fény, tavasszal ki nyaralni erkélyre, kertbe akárhová csak kint legyen. Most meg adhatsz már neki tápoldatot. Esetleg friss föld.”
Nagyon köszönöm az olvasói tanácsokat!