A gyönyörű kerthez nem alapkövetelmény a rengeteg napsütés. Sőt! A félárnyék vagy árnyék nagyon sok lehetőséget kínál egy zöld oázis kialakításához. A fényárnyékos kertek kitűnő példája a Sinka Erika kertje, a Zöld Pagony. Pár évvel ezelőtt a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkban válaszolt a félárnyékba vagy árnyékba ültessük a növényeket kérdésre. Fogadd szeretettel örökérvényű tanácsait!
Félárnyék vagy árnyék? – Sinka Erika válaszol
„Sokan kérdeztétek Tőlem, hogy ezt vagy azt a növényt félárnyékba, vagy árnyékba ültessétek-e?! Nehéz a válasz!
Aki új ágyást szeretne létrehozni, az rendszerint ügyel a fényviszonyokra, ez szinte alapfeltételnek számít.
A napos terület kifejezést könnyű értelmezni, vagy akár osztályozni, addig az árnyékos helyek nagyon sokban különböznek egymástól!
Teljes árnyékról akkor beszélünk, ha a terület örökzöldek, vagy nagylevelű fák sűrű lombernyője alatt terül el. A szegényes fénykinálatot kevés növény kedveli, de meríthetünk a természetből, ide a kapotnyak, esetleg alacsonyabb páfrányok kerülhetnek.Fontos: itt fokozottan kell figyelni a locsolásra is, hiszen a sűrű lombozat miatt az eső, vagy a locsoló rendszer sem tudja tökéletesen vizzel ellátni ezt a területet.
A félárnyékban fekvő ágyások a szomszédos épületek, sövények, fák miatt napközben csak pár óra napsütéshez jutnak, például reggel, vagy este. Alkalmas növények lehetnek: árnyékliliom, tűzeső, hortenzia.
A világos árnyékot a napfény és az árnyék keveréke jellemzi. Ez az eset áll fenn, amikor a fák ritka lombú koronája (nyírfa, selyemakác) egész nap átengedi a napsugarak egy részét, de szűrt, sejtelmes árnyékot ad. Ide olyan növények is kerülhenek, amelyek napfénykedvelők.
…és ne felejtsük el a napsütés mentes területeket, vagyis azok a részek, amelyek nyitottak és világosak ugyan, ám nem éri közvetlen napfény a növényeket, pl: belső udvarok, északi, fallal körbevett bejáratok. Itt kísérletezhetünk a hortenziával, hiszen a belső udvarok egyedi klímája segítségünkre lesz.
A növényválasztéknál az átmenetek összemosódnak, a kezdő kertészeket gyakran megtéveszti, feladatát megneheziti. Ezért is olyan nehéz tanácsot adni, hogy mit hova ültessetek!!!
Tehát szükség van nagyfokú tapasztalatra, nem kevés kísérletező kedvre.
Egy növény például egyik helyen kitűnően érzi magát, más Csoporttagunknál viszont (hiába hasonlóak a feltételek), mégsem él kedvére növényünk.
Tehát összegezve: igen nehéz megválaszolni a kérdést, ahhoz pontosan látni (és talán érezni kell) az adott helyet.
De nem adjuk fel, hiszen mindig tanulunk hibáinkból és merünk újat létrehozni.”
Nagyon köszönjük Sinka Erikának a hasznos tanácsokat!