Site icon Balkonada

Fekete berkenye (Aronia prunifolia), a természetes csodaszer

A fekete berkenye (Aronia prunifolia) egy rendkívül értékes, sokoldalúan felhasználható gyümölcs. Nemcsak ízletes, de számos gyógyhatással, egészségügyi előnnyel is rendelkezik. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatjuk a fekete berkenye gondozását, szaporítását, gyógyhatásait és felhasználási módjait.

Fekete berkenye származása, jellemzése

A fekete berkenye, latin nevén Aronia prunifolia Észak-Amerikából származó bokor, a rózsafélék családjába tartozik. Különleges biológiai értékeit felismerve az 1970-es évek végétől egyre nagyobb területeket ültettek be vele Németországban is. Kevésbé ismert neve az arónia.

Kissé fanyar íze miatt az angolszászok „chokeberry”-nek, vagyis „fojtogató bogyó”-nak is hívják. A madarak nagyon kedvelik, mivel ők nem érzik azt a fanyar ízt.

A növény kék bogyója kinézetre az áfonyához hasonlít.

Többek között a rendkívül magas antioxidáns tartalmának köszönhetően az egyik legértékesebb bogyós növényként tartják számon. Bogyója szinte minden antioxidánst tartalmazó étrendkiegészítő alapja.

Fekete berkenye gondozása

A fekete berkenye igénytelen növény, amely könnyen termeszthető különböző talaj- és éghajlati viszonyok között. Magyarországon is nagyon jól, bőségesen megterem, abszolút vegyszermentesen nevelhető. Azonban néhány alapvető gondozási tanácsot érdemes megfogadni, hogy a növény egészséges maradjon és bőségesen teremjen.

Szaporítása

A fekete berkenye szaporítása történhet magról, dugványról, vagy tőosztással.

Fekete berkenye gyógyhatásai

A fekete berkenye bogyói rendkívül gazdagok antioxidánsokban, flavonoidokban, vitaminokban és ásványi anyagokban.

Felhasználási módok

A fekete berkenyéből számos finomság és gyógyhatású készítmény készíthető:

Exit mobile version