A bájos küllemű, miniatűr cukorsüvegfenyő igen kedvelt karácsony idején. Formás alakja miatt kisebb lakásokba karácsonyfaként is dekorálják. Tudni kell róla azonban, hogy a nagyobbra növő rokonához, a lucfenyőhöz hasonlóan az ünnepek után a kertben a helye. A cukorsüvegfenyő gondozása egyáltalán nem bonyolult, csupán néhány igényét kell biztosítani ahhoz, hogy évekig a kert dísze legyen.
Cukorsüvegfenyő (Picea glauca Conica) ültetése és gondozása
Az alacsony, lassú növekedésű cukorsüvegfenyő a szürke lucfenyő félék közé tartozik. Észak-Amerikában, különösen Kanada zord tajgáin őshonos növényfaj. Mindössze 1,5-2 méter, ritkán 3 méter magasra nő, örökzöld tűlevelei világoszöldek, a legtöbb fenyőféléhez hasonlóan szúrósak.
Ha karácsonyfának várásoltuk, akkor se tartsuk 10-12 napnál hosszabb ideig a lakásban,mert a melegtől károsodhat. Az ünnepek után tegyük ki a kertbe vagy a teraszra. Fagymentes időben azonnal a kertbe is ültethetjük, de ezzel megvárhatjuk a tavaszt, a jobb időt is.
Apró termete miatt dézsában is tarthatjuk. Kertbe ültetésnél a növénysor elejére kerüljön, mert nem nő olyan nagyra, mint a többi bokor vagy fa. Jó vízellátottságú, tápanyagdús, nem meszes talajba ültessük.
Szereti a fényt, de a tűző napfényt már kevésbé, ezért érdemes napos, félárnyékos helyre ültetni.
A cukorsüvegfenyőnek viszonylag nagy a vízigénye. Különösen figyeljünk a megfelelő vízutánpótlásra a dézsában tartott növényeknél, mert kis gyökérzete hamar felszívja a vizet. Fontos a jó vízelvezetés, ugyanis nem szereti a pangó vizet.
A locsoláson kívül szinte semmi más gondozást nem igényel.
Cukorsüvegfenyő betegségei, kártevői
A leggyakoribb betegséget a vízhiány okozza. Ha nem jut elég nedvességhez, egyszerűen kiég a fa. Először a belső levelek barnulnak be, rozsdásodnak, majd kifelé haladva az egész fa elszíneződik és tönkremegy.
Meleg, száraz időben, május és szeptember között atkák károsíthatják. Ezek az aprócska, pókszerű, négylábú ízeltlábúak a szívó szájszervükkel egyszerűen kiszívják a cukorsüvegfenyő nedveit. A szívogatások hatására a levelek elsárgulnak, emellett finom, pókhálószerű szövedéket is hátra hagynak maguk után. Atkák ellen a korona párásításával, spriccelésével, slagos fürdetéssel, illetve atkaölő szerekkel is védekezhetünk.
Dr. Némethy Zsuzsanna, növénydoktor kiegésztése:
„A cukorsüveg fenyők barnulása pedig az esetek legalább felében az atkák miatt alakul ki, ami persze kapcsolatban van a meleggel és szárazsággal Ugyanis a tartósan meleg, száraz helyen élő növényeken szaporodik fel a takácsatka, ami szívogatásával is száradást okoz. Van egy helytelen gyakorlat, a cukorsüveg fenyőt gyakran sziklakertekbe ültetik kis méretük miatt, és kifejezetten napnak kitett területekre, ahol nem csak ő, hanem más növény is halálra van ítélve rendszeres öntözés nélkül.”